Historie zbraní

Již od dávnověku lidé věděli, že mohou být ohroženi něčím větším a silnějším, ale i to, že jsou těmi samými predátory pro něco menšího a slabšího. A protože člověk je tvor chytrý, velmi brzy mu došlo, že je výhodnější se bránit i útočit s něčím v ruce. A tak se stalo, že si vymyslel zbraně. Jak se v průběhu let vyvíjely? Pojďme se na to společně mrknout.

Pravěk

Zrodu prvních zbraní přispěl opracovaný kámen pazourek, který otloukáním získával ostrou čepel. Pazourek byl původně vynalezen jako nástroj, tedy sloužil především k opracovávání různých materiálů a porcování potravy, ale pravěcí lovci byli zkoumaví a přišli na to, že se dá přivázat na nějaký klacek a vznikly 2 nové nástroje, které se záhy staly zbraněmi - sekera a oštěp. Právě druhý zmiňovaný byl nejoblíbenější zbraní pravěku, dalo se s ním totiž bojovat i na dálku a to je, řekněme si to otevřeně, mnohem bezpečnější i pohodlnější. Dokonce zanedlouho poté vznikly i první luky a vrhače malých oštěpů, což bylo něco, jako jsou dnes plastové vrhače na míčky pro psy.

Od antiky do 6. století

Se starověkem přišla i doba prvního zpracovávání kovů, takže veškeré vymoženosti pravěku se "zmodernizovaly" a kamenné hroty a čepele nahradila nejprve měď, později bronz a železo. Z původních oštěpů se stala kopí a sekery byly velice oblíbeným bojovým prostředkem. Zejména severské kmeny v nich měly z jakéhosi záhadného důvodu velké zalíbení i v době, kdy již existovaly meče a dýky.

Především Římanům se tento nový druh zbraně původem z Řecka velmi zalíbil. Dýka patřila k základní výzbroji každého legionáře. Tyto zbraně ovšem nebyly jen prostředky v boji, ale často i téměř uměleckým dílem. Byla velká snaha, aby každý meč byl jedinečný. Jako třeba světoznámý meč Julia Caesara. Svůj meč dostávali dokonce i gladiátoři.

Středověká Evropa v 6.—15. století

Ve středověku se nám začínají rozvíjet řemesla a s nimi i všemožné nové druhy zbraní, které vznikaly buď kombinací zbraní již existujících (sekera + kopí = halapartna), nebo třeba ze zemědělských nástrojů, což je u nás nejtypičtější pro husitskou dobu, odkud známe různé řemdihy, palcáty atp., ale i obrněné vozy.

Význam meče po boku čím dál víc rostl. Dokonce i na popravišti. Mečem mohli být setnuti jen ti nejvýznamnější šlechtici. Tyto zbraně pomáhaly vést křížové výpravy, ale i celé státy. Vstupovaly do legend! Kdo by neznal bájný Excalibur krále Artuše? A jak by si bez své dýky asi poradil král Richard Lví Srdce? Zkrátka meče a dýky byly stále zbraněmi, které tvořily dějiny.

Ze střelných zbraní byly největší vymožeností kuše a katapulty, které umožňovaly pohodlný boj na dálku.

Kolonialismus a piráti 1492—18. století

Zámořské plavby a námořní bitvy jsou také nedílnou součástí světové historie. Když se řekne námořní velmoc, jako první vás patrně napadne Británie, která stavěla nejen vynikající lodě, ale byla i dobře vybavena námořními děly.

Velké problémy dělaly námořníkům celá staletí piráti, kteří se stali hrdiny bezpočtu románů a filmů. Ti zprvu holdovali ještě mečům a šavlím, ale tak jako ostatní námořníci ocenili příchod střelného prachu a začali se vyzbrojovat i pistolemi a mušketami.

Evropa v 16.—19. století

Číňané vynalezli střelný prach a rázem se stal velmi žádaným artiklem. Boj z dálky se zdál mnohem pohodlnějším, a tak se začaly po celé Evropě rozšiřovat palné zbraně. Dělostřelectvo již bylo běžnou součástí všech moderních armád a rozvíjely se i menší zbraně, ať už to byly pistole nebo muškety a pušky. Pistoli u sebe nosil i jeden z nejúspěšnějších vojevůdců všech dob - Napoleon Bonaparte.

Western a válka Severu proti Jihu

Divoký západ je velmi specifickým obdobím. Totéž platí pro americké zbraně té doby. Pro Evropany celkem atypickou zbraní byl bič. Ten dokázal nadělat nejen pěkný rámus, ale i udělat hluboké rány. "Narodily" se zde specifické druhy palných zbraní - revolvery. Společně s tzv. winchestrovkami jsou neodmyslitelnou součástí westernových filmů.

Všechny tyto zbraně se samozřejmě objevují i v americké občanské válce, kde ale figurovala dost výrazně také děla.

Světové války

Každá světová válka přinesla světu řadu velmi kreativních bojových prostředků. Krom naprosto nových zbraní, jako byly tanky, ponorky, chemické zbraně, různé bomby a granáty, přišlo zdokonalení těch starých, dlouhými léty prověřených. Vznikly první samopaly, zmodernizovaly se pistole atd. Např. Němci se ale nechali inspirovat naopak historií a vyzbrojili své složky SS mimo jiné i dýkami.

20. a 21. století

Pokrok v oblasti vývoje zbraní se nedá zastavit. Vše se modernizuje, zdokonaluje a vymýšlejí se nové a nové prostředky. Naštěstí dnes už nevlastníme zbraně pouze pro obranu nebo nedejbože útok, ale i pro zábavu. Ať už jsme sběratelé, historici, nebo holdujeme sportovní střelbě či myslivosti, můžeme být na sebe pyšní, že umíme uvažovat i jinak, mnohem mírumilovněji.


Tato stránka využívá soubory cookies za účelem zkvalitňování služeb zákazníkům. Prohlížením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich užíváním v souladu s Cookies

X