Jak bezpečně zacházet s kuší

Kuše - zbraň, která byla počátkem zkázy mnoha rytířů. Objevuje se nám v pohádkách, jako jsou Tři oříšky pro Popelku, v historických filmech a v létě na zkušebních střelnicích na hradech. Málokoho by tato krásná zbraň neokouzlila, ovšem musíme mít na paměti, že to není žádná hračka. Jestliže nevíte, jak se s ní zachází, jedná se o pěkně nebezpečnou věcičku. V takovém případě byste mohli ohrozit nejen okolí, ale i sami sebe. A tomu přece chceme předejít.

Kde ideálně střílet?

Kuše je velice silná zbraň, co se týče rychlosti střely a průraznosti. Při jednom testu, kdy byl ostřelován osobní automobil, šíp vystřelený kuší proletěl autem skrz naskrz. Je tedy velice důležité, abyste zajistili, že nikoho nezastřelíte.

Střelba z kuše

Naprosto nejideálnější je samozřejmě střelnice. Musíte si sice zaplatit dobu strávenou na střelnici (a tedy máte na střílení jen omezenou dobu), přesto se jedná o nejbezpečnější variantu. Preferujete-li střelbu domácí, máme pro vás několik praktických rad: 

 • Ohraničte si střelný prostor nějakou páskou nebo plůtkem a dejte potenciálním kolemjdoucím najevo, že se pohybují v nebezpečné zóně. Postačí k tomu i malá cedulka.
 • Počítejte s dostatečnou vzdáleností. Ta samozřejmě závisí na typu kuše i šípů. O dostřelu se informujte při koupi.
 • Pořiďte si pořádnou terčovnici. Pokud ji nechcete kupovat, můžete použít pytel plný starých hadrů, ale měl by být opravdu hodně naditý.
 • Zařiďte, aby vystřelené šípy nikomu neublížily, jestliže minete terč. Vytvořte tedy nějakou zástěnu.

Jak správně střílet z kuše?

Střílet z kuše, na rozdíl třeba od luku, není nijak zvlášť složité. Zvládne to v podstatě každý. To ale ještě neznamená, že tato zbraň patří do ruky každému. Je potřeba dodržovat několik pravidel. Jednak bezpečnostních a druhak pro efektivitu střelby.

Kdybychom měli vypíchnout dvě nejpodstatnější pravidla, byla by to tato:

 1. NIKDY nestřílejte na prázdno, tedy bez šípu. To byste potom celou milou kuši mohli vzít a odnést k popelnicím.
 2. NIKDY nestrkejte ruce do dráhy tětivy. Obzvlášť, když je kuš natažená. Zvlášť dávejte pozor na prsty ruky, kterou zbraň držíte.

Kladková kuš Barnett Raptor FX3 PRO

To jsme se trochu postrašili a teď nás čeká pár dalších zásad:

 • POSTOJ - měl by být pevný a klidný. Správně byste měli stát k terči bokem, nohy rozkročené asi do šíře ramen.
 • MÍŘENÍ - záleží na typu kuše. Jestliže máte historickou s klasickou pákou, nikdy ji neopírejte do ramene. Jednou rukou držte kuši v těžišti, druhou jen spouštíte. Nesmíte zbraň držet křečovitě, podpírejte ji jemně, jako třeba pušku. Pokud ale máte moderní kuš, ať už sportovní, nebo loveckou, naopak si ji podepřít musíte a mírně ji tlačíte do ramene.
 • SPOUŠŤ - počítejte s tím, že máte v ruce zbraň s ohromnou silou. Můžete být sebepevnější a stejně to s vámi cukne. Spoušť byste měli mačkat lehce a plynule a hlavně se nelekněte, až kuš vystřelí, abyste náhodou nestrhli střelu mimo terč.
 • VLASTNOSTI VLASTNÍ ZBRANĚ - úplně nejideálnější je střílet co nejvíce s jednou konkrétní zbraní, protože později už budete přesně vědět, jak se chová a na co si dát pozor. Je opravdu důležité svou zbraň dobře znát a také se o ni vhodně starat. 

Jak o kuši pečovat?

 • SPRÁVNÉ ŠÍPY - každá kuše má určeno, jakou minimální hmotnost musí mít šípy, kterými budete střílet. Nejideálnější je samozřejmě pořizovat takové, které patří přímo k vašemu typu zbraně.
 • OMOTÁVKA TĚTIVY - tu je potřeba nejen jednou za čas vyměnit, ale také promazávat speciálně upraveným včelím voskem, a to cca každých 15—20 výstřelů.

Tato stránka využívá soubory cookies za účelem zkvalitňování služeb zákazníkům. Prohlížením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich užíváním v souladu s Cookies

X