Jak na nastřelování zbraně

Kvalitní zbraň a mířidla ještě nemusejí být zárukou úspěchu. Jestliže s nimi neumíte správně zacházet, cena vybavení se na výsledné přesnosti střelby nemusí vůbec odrazit. Důležité je umět mířidla správně seřídit, jako to známe třeba od biatlonistů, ti také před závodem upravují míření a přizpůsobují ho aktuálním podmínkám. Totéž čeká i vás a jestliže si nevíte rady, pohodlně se usaďte, společně se na to podíváme.

 

Střelba ze zrabě v terénu

 

Obecné zásady nastřelování zbraní

Jsou postupy a zásady, které budou platit pro nastřelování jakékoli zbraně a my si je teď postupně rozebereme. Střelba je o přesnosti a preciznosti a tu zbraň vyžaduje i při své přípravě a péči. Pamatujte na to, ať s ní budete dělat cokoli. V tomhle případě se nám v hlavní roli představí optika (kolimátory a puškohledy). Jak ji správně vybrat si můžete přečíst v našem předchozím článku. Teď tedy pár bodů k nastřelení:

 • VZDÁLENOST - hraje při této činnosti nezaměnitelnou roli, a to především kvůli balistické křivce. Každá zbraň, respektive typ zbraně, vyžaduje individuální přístup. Je jasné, že při běžném používání zbraně nemáte vždy ideální podmínky. Pro nástřel si je však vytvořte. Pokud z nějakého důvodu nejste schopni požadovanou vzdálenost dodržet, existují triky, jak to obejít a přesto docílit kvalitního výsledku, ale o tom později. 
Typ zbraně Nástřelová vzdálenost
Revolver 25 m
Vzduchová pistole 7 m
Vzduchovka 10 m
Brokovnice 35 m
Malorážky 50 m
Lovecké kulovnice 100 m
Vojenské pušky 300 m
 • TERÉN - nastřelovat z kopce nebo do kopce není příliš šťastný nápad, terén by měl být co nejrovnější. Když se vám povede střílet proti nějaké mezi, bude to naprosto ideální, protože je menší šance, že omylem někoho picnete, protože se vám bude procházet za terčem.
 • TERČ - ze začátku dobře poslouží i čistě bílý papír. Čím přesnější potřebujete nástřel, tím spíše se vám vyplatí terč. Ten nemusí být ovšem nikterak složitý, úplně postačí černý kříž se zvýrazněným středem. Je důležité, aby bylo opravdu dobře poznat, kde přesně kulka terč zasáhla. Měl by být zavěšen, dbejte proto zvýšené bezpečnosti a ujistěte se, že vám za ním nebudou pobíhat děti či jiní civilisté.
 • OPORA - je jedno, jestli běžně střílíte bez opory nebo s ní, na nástřel potřebujete zbraň stabilní, aby neuhýbala. Pamatujte, že seřizujete zbraň, sebe potom seřiďte dodatečně. Nemusíte se bát nastřelovat od stolu nebo použít opěru. Ale pozor, i tu musíte umět správně použít, nikdy o ni neopíráme předpažbí, to musí vždy třímat vaše ruka a ta už by podepřená být měla.
 • NA ODBORNOU PRÁCI MAJÍ BÝT ODBORNÍCI - to samozřejmě platí, jestliže jste střelec začátečník, není špatné nechat si zbraň prvně nastřelit někým zkušenějším, ale takový nástřel bude jen orientační a bude sedět na jeho ruce a oči. Stejně si ji pak budete muset doladit takříkajíc na sebe.

 

  Střelba ze zbraně v lese

 

  

Postup nastřelení

Zrovna tuto činnost je dobré si zautomatizovat, jelikož vás bude v průběhu vaší střelecké kariéry potkávat velmi často. Budete střídat zbraně, měnit optiku, nebo se jednoduše změní podmínky pro střelbu, už může nastat problém a je potřeba znovu všechno poštelovat. A provede se to následujícím způsobem:

 1. Zavěsíme terč, vyznačíme si na něm bod, na nějž budeme střílet (nejlépe čtverec nebo kolečko).
 2. Zaujmeme stabilní polohu nejlépe tak, abychom zbraň nestrhávali.
 3. První střely stačí, když protnou terč, ještě nemusíme mířit, jde pouze o ověření množství prachu.
 4. Začneme mířit, a to vždy na spodní hranu zaměřovaného obrazce. To kvůli lidskému mozku, který bude přesněji rozdávat rozkazy svalstvu do vašich rukou. Samotné nastřelení optiky bude ještě přesnější. Zpočátku nám ale nejde ani tolik o to trefit střed, jako dosáhnout co nejmenšího rozptylu střel.
 5. Mířidla začneme seřizovat až tehdy, když je rozptyl střel optimální. Ten můžeme upravit přidáním či odebráním střelného prachu.
 6. Ladění mířidel je mravenčí práce a záleží na typu optiky. Ty modernější lze upravovat jak vertikálně, tak horizontálně. Ty starší bohužel můžete posouvat jen zprava doleva a míření nahoru a dolů se dá upravit zabroušením mušky nebo můžete prohloubit zářez v hledí. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, tak postupujte s maximální opatrností, je to změna nezvratná, ale zároveň velmi citlivá, nesmíte tam hned vyhloubit tunel Blanka.
 7. Aby to bylo "přehlednější", zamotáme si hlavu ještě víc. Jestliže střílíte příliš vpravo, je muška moc vlevo a musí se sklepat víc doprava. Pokud jdou střely moc nahoru, prohlubte zářez v hledí.
 8. Polohu mířidel není špatné si poznačit, ať při následujícím nástřelu v časech budoucích nelovíte v příliš hlubokých vodách.

 

 

Specifika nástřelu různých zbraní

Seřizování optiky se bude týkat především dlouhých zbraní, to je docela jasné. Málokdy potkáte revolver s kolimátorem. Ovšem nemůžeme všechny házet do jednoho pytle.

Kulovnice

Pro nastřelení kulovnice platí, že je výhodné stříle rány po dvou. Optimální počet ran pro kvalitní nástřel je asi 20. Jestliže kulovnici nastřelíme na rovině, jak jsme si řekli, že by to být mělo, a budeme střílet z kopce, uvidíme, že budeme nadstřelovat. To kvůli deformaci balistické křivky.

Vzduchovka

Pro nastřelování vzduchovky platí také cca 20 ran, ovšem někdy se může stát, že se vám to číslo vyšplhá až na 50. Jde o to, že vzduchovka se nastřeluje na mnohem kratší vzdálenost a odchylky tedy nejsou tak patrné.

Nastřelovací špek na závěr

Když nemáte prostor pro nastřelovací vzdálenost, jakou byste potřebovali, lze využít malého triku. Budete nastřelovat na vzdálenost kratší, optimálně 50 m, a budete počítat s tím, že rána musí padnout asi 1,5 cm nad místo míření. Jestliže jste slyšeli o vzdálenosti větší, je to blábol, mohlo by vám to ve výsledku na větší vzdálenost najednou vykouzlit odchylku i 10-15 cm.


Tato stránka využívá soubory cookies za účelem zkvalitňování služeb zákazníkům. Prohlížením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich užíváním v souladu s Cookies

X