Jak vybrat čelovku a svítilnu

Věnujete se outdoorovým aktivitám? Jedete pod stan? Čeká vás noční běh? Nebo nějaká jiná akce potmě? Pokud zní alespoň jedna odpověď "ano", budete potřebovat kvalitní světlo. Ať už jej budete moci držet v ruce, nebo se vám spíše hodí na hlavu, my vám poradíme, jak se při výběru takzvaně neseknout.

Nad čím se nejprve zamyslet

Než začnete vybírat, uvědomte si napřed tři podstatné věci:

 1. Jak často budu svítilnu nebo čelovku používat?
 2. Jaké mám na ni speciální požadavky (mám-li nějaké)?
 3. Kolik do ní chci investovat?

Až si na tyto otázky odpovíte, zúží se vám okruh možných svítilen, mezi kterými budete později vybírat. Je zbytečné investovat velké peníze do něčeho, co využijete jednou ročně na dovolené a jinak se vám to bude válet doma ve skříni. Tudy cesta nevede.

Jak vybrat čelovku

Velice záleží na způsobu využití, ale obecně by vás měly zajímat následující parametry:

 • POHODLÍ - v žádném případě by vás čelovka neměla na hlavě tlačit, ale ani vám nesmí padat nebo sjíždět do očí. Obecně je lepší, když má krom pásu kolem hlavy ještě jeden pás nahoře vedoucí od zátylku k čelu. (např. Walther Pro HL11) Samozřejmostí by měla být nastavitelná délka popruhů. Důležitým faktorem v této oblasti je také váha. Čím lehčí, tím lepší, ale pohlídejte si výkon.
 • VÝKON - neboli také světelný tok. Jednotkou je lumen (lm) a ten vám prozradí, jak moc bude čelovka svítit. Pro přirovnání, běžná 60W žárovka má světelný výkon cca 600 lm. Např. pro běhání úplně postačí už 100 lm. Dejte ale také pozor, jestli má svítilna regulaci, protože pokud ano, bude svítit lépe než ta se stejným výkonem, ale bez regulace.
 • REŽIMY - kvalitní svítilna by měla mít alespoň 2, maximálně však 5. Větší počet by vás při přepínání zbytečně zdržoval. Je dobré, když čelovka počítá i s červeným světlem, v ideálním případě zadním. To se dá často dokoupit i zvlášť.
 • PARAMETRY SVĚTELNÉHO KUŽELE - to, že čelovka umí změnit šířku světelného kužele, neznamená hned, že je kvalitní. Je to funkce, která zpravidla svítilnu zatíží. Rozmyslete se, zda ji budete skutečně potřebovat. Některé čelové svítilny to řeší postranními žárovkami. Užší kužel dosvítí dál, širší umí ozářit větší plochu a hodí se tak lépe do nepřehledného terénu.
 • NAPÁJENÍ - na trhu jsou buďto čelovky na AA nebo AAA baterie (např. Alpina Sport AS01), kde je výhoda, že se snadno vymění i v terénu, anebo s dobíjecími články. Ty většinou vydrží déle, ale musíte mít pro jejich dobytí nabíječku a zdroj elektřiny.
 • ODOLNOST - opět záleží, k čemu ji chcete využívat, ale v ideálním případě by měla být voděodolná, nemusíte se s ní přímo potápět, ale stačí, aby nebylo po ní, když zmoknete. Dále by měla vydržet nějakou tu mechanickou zátěž, a také výkyvy teplot.
 • CENA - je pěkné, když pořídíte něco levně (např. Perfecta Searcher 50), ale vždy si pohlídejte výše uvedené parametry, abyste opravdu koupili zboží odpovídající kvalitě.

Jak vybrat svítilnu

S výběrem svítilny to bude v mnoha ohledech podobné, jako u čelovek. Především, co se týče světelného toku, napájení a ceny. Pojďme se tedy podívat na parametry, které jsou důležité právě pro výběr svítilny.

 • VELIKOST A HMOTNOST - záleží, na co budete svítilnu využívat a hlavně, jak ji hodláte přenášet. Pokud víte, že potřebujete svítilnu větší (třeba Walther Pro XL1000) a budete ji nosit převážně v batohu, asi se budete snažit najít takovou, aby na svou velikost byla co nejlehčí. Zároveň se vyplatí v takovém případě pořídit ještě jednu svítilnu, menší, kterou budete mít někde po ruce, třeba v kapse, abyste nemuseli lézt do batohu kvůli každé prkotině. Navíc se s velkou "baterkou" nemusíte dostat všude.
 • MOŽNOSTI SVÍTILNY - u svítilny je naopak lepší, když máte možnost měnit šířku světelného kužele, jako třeba u Walther SLS 110. Hodí se také více režimů svícení pro lepší přizpůsobení dané situaci v terénu (např. Walther Pro PL30).
 • ODOLNOST - souvisí s materiálem, z něhož je vyrobeno pouzdro, ale také s povrchovou úpravou čočky.
 • UCHYCENÍ - velkou výhodou je, pokud má svítilna poutko nebo klip pro připnutí na batoh nebo na opasek. Když už do ní investujete, nemusíte ji hned ztratit.
 • SAVÍTILNA NA TELESKOPICKÝ OBUŠEK - u ní krom těch běžných parametrů sledujte, o kolik se prodlouží délka obušku a zvýší váha.


Tato stránka využívá soubory cookies za účelem zkvalitňování služeb zákazníkům. Prohlížením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich užíváním v souladu s Cookies

X