Jak vybrat optiku na vzduchovku?

Nejste spokojeni s běžnými mířidly na své zbrani nebo chcete svou střelbu posunout o level výše? Přečtěte si náš článek s praktickými tipy a radami, jak vybrat optiku na vzduchovku.

Kolimátor versus puškohled

Mezi základní typy optických zaměřovačů patří kolimátor a puškohled. Kolimátor, jinak řečeno reflexní zaměřovač, cíl nepřibližuje, slouží pouze k lepšímu zacílení pomocí bodu promítaným na vlastní sklíčko zaměřovače. Kolimátor používá k těmto účelům světelný bod. Naproti tomu puškohled vám cíl přiblíží a promítne na něj tzv. kříž, který se u jednotlivých druhů puškohledů může lišit.

Rozdíl mezi puškohledem a kolimátorem

Pokud je pro vás výběr optiky na vzduchovku nová věc, počítejte s tím, že vás může vyjít i na několik tisíc. V některých případech se cena puškohledu nebo kolimátoru vyšplhá až na cenu samotné zbraně. Neděste se, je to normální a věřte nám, že připlatit si za kvalitu se opravdu vyplatí.

Jak vybrat puškohled na vzduchovku

Při střelbě na větší vzdálenosti jsou puškohledy velmi dobrou pomůckou. Dokážou přiblížit cíl 4-32x. Při vybírání puškohledu ke vzduchovce musíte znát základní parametry optických zaměřovačů. Běžný střelec si vystačí s parametry 4x32, kdy 4 znamená zvětšení a 32 velikost objektivu, která určuje světelnost v přímé úměře.

1. Korekce paralaxy

Puškohledy mají buď pevnou (fixní) paralaxu, nebo variabilní. A co to znamená? Fixní paralaxa znamená zaostření jen na určitou vzdálenost. S nastavováním toho tedy moc nezmůžete. Základní puškohledy mají většinou danou paralaxu na vzdálenost 10-15 metrů. V naší nabídce najdete tyto puškohledy v sekci „puškohledy bez paralexy“.

Naproti tomu variabilní (značí se AO = Adjustive Objective) umožňuje korekci = úpravu dle vlastních potřeb. Snadno si tak zaostříte puškohled na cíl umístěný v jakékoliv vzdálenosti (samozřejmě myšleno v rozsahu puškohledu). Každá varianta má své pro a proti. Puškohledy s korekcí paralaxy jsou vhodné pro všechny, kteří nemají tabulkový zrak nebo chtějí střílet ze vzduchovky na různé vzdálenosti.

2. Čočka

Vybírejte vždy takový puškohled, který má čistý a ostrý obraz až k okrajům čočky. Doporučujeme volit skleněnou čočku a dávat si pozor, aby byla čirá, nerozmazaná.

3. Průměr objektivu a tubus

Čím vyšší světelnost požadujete, tím větší objektiv si vyberte. Myslete ale na to, že větší objektiv znamená těžší puškohled. Vyšší hmotnost může být nepraktická hlavně při střelbě v pohybu. Doporučujeme proto volit zlatý střed – 32 mm. Úzce s velikostí objektivu souvisí i průměr tubusu mezi okulárem a objektivem. Standartní rozměr je 1 inch, tedy 25,4 mm. U dražších modelů s většími nároky na kvalitu obrazu se používá rozměr 30 mm.

Puškohledy se vyrábí s různými typy tubusů. Za nás doporučujeme určitě kovový.

 Puškohled na zbrani

 

4. Zvětšení, přiblížení

Stejně jako paralaxa i přiblížení (zvětšení, zoom) může být variabilní a fixní. Jako praktičtější se jeví to variabilní - má mnohem širší použití. Přiblížení je nejčastěji v rozmězí 3-9x, ale ani hodnota 32x není výjimkou.

Na vzduchovce si vystačíte se zvětšením 4x nebo 6x. Obecně platí, že čím větší přiblížení, tím menší zorné pole a tím hůř udržíte cíl v kříži. U puškohledů s pevným přiblížením toho moc nenastavíte, musíte si vystačit s danými parametry. Nejčastěji se jedná právě o zmíněné přiblížení 4x nebo 6x.

5. Koeficient propustnosti světla

Tady bude naše rada rychlá a stručná – jednoznačně vysoký. Při rozhodování, jaký puškohled na vzduchovku, sáhněte po tom s nejvyšším koeficientem. Při snížené viditelnosti to určitě oceníte.

6. Kříž

Jak jsme uvedli na začátku článku, puškohled je charakteristický svým křížem. Není ale jen jeden, existuje jich celá řada. Na vzduchovku doporučujeme tzv. MilDot (Miliradian Dot). Velmi oblíbený je kříž 30/30. Dejte si ale pozor, levné puškohledy nemusí mít MilDot standardizovaný. To znamená, že neodpovídají standartním rozměrům.

Populární jsou také osvětlené kříže, neboli puškohledy s podsvětlením. Při střelbě za tmy vám příliš nepomohou, za to je oceníte ve zhoršených viditelných podmínkách nebo při střelbě v protisvětlu.

Základní otázky při výběru puškohledu

1. Jsem běžný uživatel, střelec bez speciálních potřeb a střílím většinou běžnou vzdáleností 10-15 mm, kterou optiku si mám vybrat?

V takovém případě nemusíte investovat do teleskopů :-). Spokojíte se pravděpodobně s puškohledem Walther 4x32.

2. Střílím různé vzdálenosti, někdy blíže, někdy dál. Snažím se i o střelbu na větší vzdálenosti. Co si mám vybrat?

Určitě si vyberte optiku s manuální paralaxou a se zoomem minimálně 3-9x. Této konfiguraci odpovídá Walther 3-9x40 Iluminate nebo většina puškohledů z řady Raven.

3. Často střílím i za zhoršených podmínek. Střelba je prostě moje zábava, které dávám vše. Jaký puškohled je pro mě vhodný?

Takového střelce uspokojí pouze řada Valiant nebo Walther PRS, kdy jsou v konstrukci použity speciální čočky a je pro náročnou střelbu uzpůsoben i typ kříže.

 

Tip na závěr: Nesnažte se puškohledy sami opravit a rozebrat na součástky. Lepší modely puškohledů bývají naplněné inertním plynem. Z bezpečnostích důvodů je proto sami nerozebírejte!

Puškohled při použití

Jak vybrat kolimátor na vzduchovku?

U kolimátorů je důležité, aby perfektně seděli na vaši zbraň. Jsou menších rozměrů a nižší hmotnosti než puškohledy, proto si své místo najdou hlavně na krátkých zbraních – pistole, revolvery a krátké pušky na střelbu na vzdálenost 15-20 metrů.

Při použití kolimátoru nemusíte řešit srovnání mušky s hledím jako u běžných mířidel. Pozici bodu na cíl si nastavíte předem, a pak už stačí jen světelným bodem mířit na cíl k přesnému zásahu. Některé kolimátory mají několik záměrných osnov. Klasická tečka, která je u všech verzí, může být doplněná o malý křížek, kolečko, nebo jinou osnovu. Typ bodu se dozvíte přímo v popisu konkrétního kolimátoru.

Základní otázky při výběru puškohledu

1. Jakou výšku montáže vybrat?

Nejnižší provedení je Valiant Micro, naopak nejvyšší je Valiant Beast. V případě, že uvažujete o kolimátoru pro ostrou zbraň, mezi jediné dvě použitelné varianty patří Walther Nano Point a Raven Trophy. Všechny kolimátory jsou přizpůsobeny na standardizovanou montáž Weawer 22 mm (označené také jako Picatinny RIS rail). Pokud potřebujete kolimátor uchytit na klasické drážky 11 mm u běžnách vzduchovek, musíte se dovybavit adaptérem Leapers.

2. Mám zvolit otevřený nebo uzavřený tubus?

Vesměs se lépe kouká do otevřeného, je to pohodlnější. Na paintball a jiné venkovní aktivity se často používá uzavřený kolimátor – snadno ho sundáte a opláchnete vodou. Vše je ale o preferencích.

 

Tip na závěr: Kolimátor vyzkoušejte na vlastní oči. Levnější verze kolimátorů jsou dělané na zdravé oči, naopak dražší už bývají uzpůsobené i na oční vady (dioptrie, astigmatismus apod). Každé oko je však jiné a kolimátor, který vyhovuje vám, nemusí vyhovovat vašemu kolegovi se stejnou zrakovou výbavou.

Obdobně jako u puškohledu se nebojte investovat. Kvalitní kolimátor bývá vybaven antireflexní úpravou skla a celkově je vyroben z odolnějšího materiálu.


Tato stránka využívá soubory cookies za účelem zkvalitňování služeb zákazníkům. Prohlížením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich užíváním v souladu s Cookies

X