Jak vyměnit tětivu luku a lanoví kuše

Výměna tětivy u kuše

Kuše je zbraň s obrovskou silou, a proto byste měli dbát na to, aby byla v naprostém pořádku. Ale i samotná péče o ni může být riskantní. Nezapomínejte na to, že stále pracujete s napjatou tětivou o skutečně veliké síle.

Dřív bylo zapotřebí pro výměnu lanoví sehnat nějakého parťáka. Doba se změnila a přinesla spoustu vychytávek! Jednou z nich je i napínák tětivy, s nímž zvládnete celou výměnu sami. Jak tedy vyměnit tětivu kuše?

 1. Nachystáme si k ruce napínák, natahovák a novou tětivu. Pracovat budeme na zemi, aby se nám s kuší dobře manipulovalo. Kuši budeme mít před sebou orientovanou tak, jako bychom z ní stříleli.
 2. Smyčky napínáku navlečeme na konce ramen kuše tak, abychom jej měli podél tětivy, kterou budeme měnit.
 3. Teď přijde na řadu natahovák. S jeho pomocí natáhneme napínák. To znamená, že jej ukotvíme středem provázku o kuši a háčky zahákneme za napínák a postavíme kuši na špičku. Madly natahováku poté táhneme nahoru, dokud nezacvakne a napínák nedrží natažený. Koneckonců stejně, jako když používáte natahovák pro natažení tětivy.
 4. V tuto chvíli máme ramena kuše stažená k sobě, tím tětiva povolí a je možné ji odebrat.
 5. Nyní navlečeme tětivu novou. Nesmíme zapomenout ji provléknout očky napínáku, abychom jej nakonec mohli odebrat. Ujistíme se, že tětiva opravdu dobře sedí v zářezech.
 6. Kuši poté opět postavíme na špičku a natahovák povolíme, zároveň i s napínákem. Toto provádíme velice opatrně, pomalu a pokud možno plynule.
 7. Napínák můžeme vyvléknout a je hotovo.

Abyste lanoví nemuseli tak často měnit, pořádně se o něj starejte. Nezapomínejte jej promazávat a měnit omotávku. Jakmile se ale lanoví na koncích třepí, na nic už nečekejte a měňte.

Jak napnout tětivu luku

Některé luky se prodávají rozložené a ty je potřeba dát dohromady. Nabízí se nám tedy otázka: Jak nasadit tětivu na luk?

 1. Nachystáme si tětivu. Pravděpodobně bude mít jedno očko větší, to poté navlékneme na horní rameno.
 2. Menší očko ukotvíme na spodní rameno do zářezu. Zkontrolujeme si, že tam opravdu sedí.
 3. Prolezeme lukem tak, abychom každou nohu měli na jin straně. Spodní rameno luku si zapřeme přes špičku a důlkem kolene druhé nohy luk jistíme. Nebo použijeme napínák.
 4. Celý luk ohneme a natáhneme tětivu tak, abychom mohli zaháknout horní očko.
 5. Nejnebezpečnější fáze je závěrečná, kdy luk pomalu pouštíme. Ten se narovnává a tětiva natahuje. Je na to potřeba poměrně velká síla, ale opravdu si musíme dát záležet, abychom jej pouštěli opravu pomalu. Kdyby nám luk vyletěl z rukou, mohl by se zničit, a hlavně by nám mohl ublížit. Bez problému by mohl přerazit nárt.

Výměna tětivy kladkového luku

Jak jistě všichni dobře víte, kladkový luk je zbraní poněkud komplikovanější než luk reflexní. Proto u výměny tětivy "nepovolanýma rukama" nastává velké riziko, že se zbraň poškodí. V tom nejhorším scénáří utrpíte újmu na zdraví. Silné reflexní luky, ale hlavně kladkové zbraně přenechejte odborníkům. I my poskytujeme kvalifikovaný servis. Rádi vám odpovíme i na případné otázky.


Tato stránka využívá soubory cookies za účelem zkvalitňování služeb zákazníkům. Prohlížením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich užíváním v souladu s Cookies

X