Kde střílet z luku a kuše?

Střelba je bezesporu nádherný koníček, ale ne úplně obvyklý. Při této aktivitě člověk musí myslet hlavně na bezpečnost. Je potřeba vyhledávat místa, kde máte jistotu, že nikomu neublížíte a kde navíc budete mít klid. A to není úplně jednoduchá záležitost. Kde tedy můžete beztrestně a bezstarostně střílet? Čtěte dále!

Doma

Pro mnohé lučištníky a kušníky zní definice slav "domov" asi takto: Místo, kde se dá střílet bez omezení. A mají pravdu. Nikdo vám nemůže diktovat, co doma můžete a co ne. Nepodceňujte ovšem bezpečnost! Myslete na sebe a na lidi ve vašem okolí.

S vybavením tzv. domácí střelnice vám dokážeme pomoct. Podle síly luku potřebujete klasické slaměné dopadliště nebo terčovnice. Dobře poslouží také deska na dřevěné konstrukci - nařasený starý koberec, nebo např. staré pneumatiky.

Střelné pásmo si dostatečně vyznačte, aby každý věděl, kde se nemá motat. Jestli máte možnost si střelnici oplotit, je to značka ideál. Postarejte se také, aby se vám ke zbrani nemohly přimotat třeba děti, nebo někdo nemotorný, aby se nestalo, že dotyčný ublíží sobě i někomu v okolí.

Střelnice

Nejjistějším a nejbezpečnějším místem, kde střílet z kuše či luku, je specializovaná střelnice. Tu buď můžete navštěvovat sami za sebe, nebo za nějaký oddíl, do kterého se zaregistrujete.

Za střelnici se sice platí, ale poskytne vám maximální bezpečnost a klid na střílení. Většinou má k dispozici několik typů stanovišť, která můžete střídat. Dále můžete zkoušet terče rozličné techniky a při tom zjistit, která disciplína vám jde a nejvíce vás baví.

Velkou výhodou také bývá instruktor, kterého si za poplatek můžete zamluvit.

Na vlastní pěst

V takovém případě si dávejte skutečně dobrý pozor. Nesmíte totiž žádným způsobem porušit zákon. Jen tak si jít zastřílet třeba do lesa vám rozhodně nedoporučujeme.

Vždy střílejte jedině na terče. Mířit na zdravé stromy, zvířata nebo kolemjdoucí vás nesmí nikdy ani napadnout. Stále platí, že prostor musí být zajištěn tak, aby se nikomu nic nestalo. Jestli vás ale střelba na zvěř láká, můžete si pořídit terče ve tvaru zvířat.

Může se také stát, že vás při střelbě osloví a zkontroluje myslivec, nebo správce lesa. Ten bude kontrolovat, jak a do čeho střílíte, a také, jestli neohrožujete na daném místě spoluobčany, nebo cokoliv živého. Jestliže vyhodnotí, že ano, je oprávněn vám střelbu zakázat.

Ovšem v případě, že ještě aktivně nestřílíte a chtěli byste začít, můžete využít jedné z desítek střelnic. Ty fungují během léta na různých místech ČR a to především na hradech a zámcích, nebo se můžete přijít podívat na trénink nějakého střeleckého spolku.


Tato stránka využívá soubory cookies za účelem zkvalitňování služeb zákazníkům. Prohlížením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich užíváním v souladu s Cookies

X