Skupiny zbrojních průkazů

Než se pustíte do přípravného kurzu, nebo rovnou testů na zbrojní průkaz, je důležité si uvědomit, co od průkazu očekáváte. Existuje několik druhů, přičemž každý je na jiný typ zbraní a má odlišná oprávnění a podmínky získání.

Co je důležité vědět

Zbrojní průkazy (zkráceně ZP nebo zbrojáky) se rozdělují na několik skupin (A až E) podle toho, k čemu a jak chcete zbraně a střelivo užívat a podle rozsahu oprávnění. Je třeba mít na paměti, že skupiny zbrojního průkazu a kategorie zbraní jsou dva odlišné pojmy, které používají jen stejná značení (písmena)!

Zbrojní průkaz si můžete vyřídit na více skupin. Nejrozšířenější je kombinace kategorií zbrojních průkazů A + B + C. Za rozšíření se ale účtuje poplatek 700 Kč/skupina. Pokud jste si jisti, že průkaz opravdu chcete, vyberte si hned všechny skupiny, které potřebujete. Při pozdějším žádání o rozšíření totiž musíte opět složit úspěšně zkoušku.

 

Lapače, střelnice a terče

 

Zbrojní průkaz skupiny A pro sběratelské účely

S tímto ZP můžete vlastnit a držet zbraň kategorie A, B, C a střelivo do nich (maximálně však 3 ks jednoho druhu, značky, či ráže). Abyste tento průkaz získali, musíme z teoretické zkoušky získat alespoň 67 bodů a z praktické části mít minimálně 2 zásahy terče.

 

Zbrojní průkaz skupiny B

ke sportovním účelům K získání tohoto zbrojního průkazu musíte získat minimálně 71 bodů a mít aspoň 4 zasáhy na terč z kulové zbraně a 3 zasáhy z brokové. Jakmile ho budete mít, můžete s ním držet, vlastnit a nosit zbraně kategorie B, C včetně střeliva k nim. Při přepravě zbraně ale musíte být opatrní. Zákon ukládá povinnost přepravovat zbraň v uzavřeném obalu a v takovém stavu, kdy ji nelze okamžitě použít.

 

Vzduchovky

 

Zbrojní průkaz skupiny C k loveckým účelům

Ještě nedávno byste potřebovali k získání ZP skupiny C lovecký lístek. Dnes už je to ale historie a při podávání žádosti stačí přinést jen jednu fotografii. Oprávnění jsou stejná jako u předchozí skupiny B a také nesmíte přepravovat zbraň ve stavu, kdy ji lze hned použít. Navíc cestujete-li veřejnou hromadnou dopravou, máte povinnost ji přepravovat v uzavřeném obalu.

Během zkoušky musíte získat minimálně 71 bodů z teorie a alespoň 4 zásahy z kulové zbraně a 3 z brokové.

 

Zbrojní průkaz skupiny D pro výkon povolání nebo zaměstnání

Zbroják skupiny D vás opravňuje k nošení nebo držení zbraně kategorie A, B a C, na kterou má váš zaměstnavatel udělenou licenci nebo ji potřebujete k výkonu povolání. Oproti ostatním typům zbrojních průkazů se také liší lhůtou odevzdání dokladu o zdravotní způsobilosti. Ten je nutné dokládat každých 5 let. Při zkoušce musíte získat aspoň 74 bodů a mít minimálně 4 zásahy na terč.

 

Diabolky pro vzduchovky

 

Zbrojní průkaz skupiny E k ochraně života, zdraví a majetku

Tento typ zbrojního průkazu vás opravňuje k vlastnění, držení a nošení zbraní kategorie B nebo C a střeliva do nich. Nosit však můžete maximálně 2 zbraně (vč. střeliva) a pouze skrytě. U zkoušky byste měli získat stejně jako u zbrojáku skupiny D minimálně 74 bodů a 4 zásahy na terč.

 

Zbrojní průkaz skupiny F k provádění pyrotechnikého průzkumu

S tímto zbrojním průkazem máte oprávnění provádět pyrotechnický průzkum, a to pouze jako podnikatel nebo zaměstnanec. Obdobně jako u průkazu D musíte každých 5 let předkládat doklad o zdravotní způsobilosti. Navíc jste povini dbát zvýšené opatrnosti při zacházení s výbušninou nebo municí, označit místo nálezu nevybuchlé munice nebo zabezpečit zbrojní průkaz proti zneužití. Více informací o povinnostech zbrojního průkazu F najdete na stránce Zbrojniprukazy.cz

Přečtěte si také článek o tom, jak získat zbrojní průkaz. Naleznete tam podmínky jeho získání, jak probíhají zkoušky, kolik to tak přibližně všechno stojí i jaká je platnost zbrojního průkazu.

Nezapomeňte také na to, že ne na všechny zbraně je nutné tento průkaz mít! Existují také tzv. zbraně bez zbrojního průkazu. Nepůsobí takovou škodu, ale svůj účel plní skvěle. Navíc jsou dostupnější a cenově přijatelnější.


Tato stránka využívá soubory cookies za účelem zkvalitňování služeb zákazníkům. Prohlížením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich užíváním v souladu s Cookies

X