Střelivo a náboje do zbraní bez zbrojního průkazu

Už jsme pro vás připravili několik článků, které píší o jednotlivých typech zbraní. Přečíst si můžete o airsoftech, plynovkách i vzduchovkách. Naše pozornost padla také na souhrn zbraně bez zbrojního průkazu.

Všechny tyto zbraně nám ale budou k ničemu, pokud je nemáme čím nabít. Některé se nabíjí náboji, jiné kuličkami či broky, jiné zase diabolkami různých ráží. Při koupi střeliva do zbraní bez zbrojního průkazu je podstatná kvalita. Nekvalitní náboje nebo tvar dost ovlivní nejen přesnost celé zbraně, ale i její finální účinnost. Pojďme si střelivo projít hezky podle jednotlivých zbraní.

Diabolky a BB broky do vzduchovek

Olověné diabolky, jsou mnohem oblíbenější než ocelové BB broky. A to kvůli lepší přesnosti. U nás můžete najít diabolky 4,5 mm, 5,5 mm a 6,35 mm i jiných speciálních rozměrů a používají se do zbraní s vývrtem v hlavni. Diabolky také členíme podle použití na:

 • terčové – s půlkulatou hlavou,
 • destruktivní – speciální spojení materiálů a typu hlavic diabolky,
 • na sportovní střelbu – s plochou hlavou,
 • pro hobby střelbu doporučujeme značky Gamo a Umarex,
 • profi sportovním střelcům jen nejkvalitnější od firmy JSB.

Ocelové broky se používají pouze u krátkých zbraní, kde podavač funguje na bázi magnetismu a hlaveň vzduchovky je bez vývrtu. Jde převážně o krátké zbraně značky Umarex. POZOR – do těchto zbraní nepatří olověné broky! Při použití olova dojde k poškození zbraně!

BB kuličky pro airsoft

Do airsoftových zbraní nabíjíme plastové BB kuličky ráže 6 mm různé gramáže podle toho, jakou energii má naše airsoftová zbraň:

 • zbraně s energií 0,08 J se nabíjí kuličkami o hmotnosti v rozmezí 0,12 – 0,20 g,
 • zbraně s energií 0,5 J už nabíjíme kuličkami s hmotností 0,20 – 0,25 g,
 • zbraně s energií nad 0,5 J, nabíjíme kuličkami vážícími mezi 0,2 – 0,3 g.

Kuličky jsou různých barev a k dostání jsou po stovkách i tisících kusů od kvalitních značek jako jsou Oberland Arms, Heckler&Koch nebo Walther. S těmito značkami platí, že s cenou si kupujete i vyšší kvalitu. Kuličky mají lepší soustřel, nesekají se v zásobníku a doletí o několik metrů dále, než kuličky jiných značek. Provedení tvaru, hladký a lesklý povrch často bývá nesrovnatelný.

Náboje do plynové pistole i do revolveru

Tyto zbraně, oblíbené pro jejich podobnost ostrým zbraním, nám kvůli přepážce z tvrdokovu nedovolí vystřelit jiné náboje, než ty, které tam patří. Náboje do plynovky obsahují nábojnici, třaskavou náplň a plyn nebo pepř, který je buď slzný, nebo nervově-paralytický.

Náboje do plynové pistole nebo revolveru jsou k dostání v rážích:

 • 6 mm,
 • 8 mm,
 • 9 mm P.A.K. pro pistole,
 • 9 mm R.K. pro revolvery.

Náboje do flobertky

Přesná střelba této zbraně je závislá na délce hlavně a právě na kvalitě střeliva. Flobertky jsou velmi oblíbené pro nácvik střelby. Jsou vyráběny jak ve formě revolveru, tak i pušky.

Název má po svém stvořiteli, Louisi Flobertovi, který také stvořil první využitelné náboje s okrajovým zápalem, které se do flobertek používají.

Náboje do flobertky 4 mm a 6 mm jsou k dostání jsou ve dvojím provedení. Liší se tvarem, díky čemuž má každý náboj různé vlastnosti. Náboje mohou být buď ve tvaru špičky, které vynikají lepší průchodností, anebo ve tvaru kuličky, které mají, větší dopadovou energii.

Pokud si tedy plánujete pořídit zbraň, u které nemusíte vlastnit zbrojní průkaz, pozornost věnujte i nábojům. Mají totiž přímý vliv na přesnost i účinnost zbraně. Vždy se správně informujte, jakou ráži nebo hmotnost do své zbraně potřebujete a kupujte náboje pouze od prověřených značek, které si dávají na zpracování střeliva záležet. 


Tato stránka využívá soubory cookies za účelem zkvalitňování služeb zákazníkům. Prohlížením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich užíváním v souladu s Cookies

X