V dnešní době nikdy nevíte, co vás může po cestě potkat. A je jedno, jestli večer nebo za bílého dne. Člověk by měl mít vždy po ruce obranné prostředky připravené k sebeobraně. Skvělé vychytávky představují teleskopický obušek, pouta nebo obranné spreje.
Teleskopický obušek
Ještě, než na trh přišli moderní ochranné pomůcky, bránili se lidé nejčastěji klacky nebo vycházkovou holí. Od útočníka si tak udržovali odstup, a zároveň ho mohli dost dobře zneškodnit.
Doba jde ale dál, a lidská genialita vytvořila teleskopický obušek. Ten schováte mnohem lépe, než dlouhé hole nebo klasické obušky, a v případě útoku tak využijete moment překvapení. Stačí ho rychlým švihem rozložit, a máte v ruce zbraň, která vás ochrání.
Nejširší trubka slouží jako rukojeť. Většinou je pogumovaná, aby teleskopický obušek v ruce dobře držel. Na spodním konci rukojeti najdete koncovku, kterou odšroubujete, a můžete místo ní dát různé příslušenství:
- speciální úderovou koncovku
- svítilnu
- sekeru
- páčidlo
- štípací kleště – k nim budete potřebovat ještě druhý obušek
- zrcátko
Výhody teleskopického obušku oproti klasickému
Teleskopický obušek složíte, a snadno schováte pod mikinu nebo bundu. Nepřekáží, a využijete díky němu moment překvapení. Už jenom samotné vytažení působí jako výstraha pro agresora, a často ukončí konflikt dřív, než k němu vůbec dojde. Díky příslušenství ho využijete i k jiným činnostem, než je sebeobrana – svícení ve tmě, sekání dříví nebo páčení.
Pouta
Nejčastěji se s pouty setkáte při policejním zásahu. Policisté je používají při pacifikování podezřelého, který nechce spolupracovat. Narazíte na ně ale i u soukromých detektivů, a hodit se můžou i vám, abyste zabránili útěku zloděje nebo násilníka, který vám chtěl uškodit.
Typy pout
Existují 3 druhy pout:
- jednorázová
- pouta na více použití
- tréninková pouta
Jednorázová pouta mají nejčastěji ve výbavě speciální zásahové jednotky. Fungují na principu zip pásek, jsou plastové, a tím pádem i lehké. Policista si jich proto může nabrat spoustu.
Pouta na více použití jsou nejpoužívanější. Zacvaknete klepítka, zoubkový mechanismus je udrží v určené poloze, a vy pak klíčkem utahujete nebo povolujete sevření. Když se útočník vzpírá, často si pouta sám ještě víc přitáhne, a nemá šanci utéct.
Na cvičení používejte tréninková pouta. Nedřou, nejsou nijak nepříjemná, takže se nemusíte bát, že by vás po tréninku parťák proklínal.
Obranné spreje
Každý, kdo chodí v noci pozdě domů z práce nebo z akce s přáteli, by měl mít v kapse obranný sprej. Alespoň pro jistotu. Zdrží protivníka, a navíc mu nepříjemně podráždí obličej.
Nejznámější označení je pro všechny určitě pepřový sprej. Ne vždy ale účinkuje právě pepř. Může to být speciální chemická látka nebo dokonce výtažky z pálivých chilli papriček. Obranné spreje zasahují oční sliznice, nos a pusu, silnější potom způsobí i dráždivý kašel a dušnost.
Obranné prostředky zlepšují vaše postavení proti útočníkovi. Teleskopický obušek poskytne účinnou zbraň, pouta zabrání protivníkovi v pohybu, a pepřové spreje ho zpomalí a způsobí nepříjemné pálení. Myslete na svoji bezpečnost a nepodceňujte situaci.