Dětská vzduchovka
Nabídka dlouhých vzduchovek je velice pestrá, díky tomu si přijde na své opravdu každý. Stačí si promyslet, k čemu si ji pořizujete. Pro zábavu, na tréninky, pro děti, nebo sháníte loveckou vzduchovku? Podle toho zvolíte výkon, počet výstřelů na jedno nabití, mechanismus výmetu střely a případně i optiku. Přečtěte si, jak vybrat nejlepší vzduchovku.
Legislativní okénko: nejsilnější dlouhé vzduchovky bez ZP
1. února 2022 došlo ke změně legislativy. Novela zákona o střelných zbraních a střelivu (§ 7 zákon č. 119/2002 Sb.) vám nově dává velkou svobodu ve výběru silných vzduchovek a hobby zbraní, a to i bez ZP. Více se možnostem pořízení vzduchovek bez limitu věnujeme v samostatném článku.
Omezování úsťové rychlosti na 16 J je minulostí. U nejsilnějších vzduchovek (full power) dosahuje až k hodnotám 85 J.
Počet výstřelů
U klasických zalamovaček se diabolky vkládají jednotlivě pro každý výstřel, ale PCP a některé modely CO2 vzduchovek nabízí také zásobníky na více kusů střeliva. Užijete si tak akčnější střelbu.
TIP
Pokud si chcete zařádit, zkuste střelbu dávkou, kterou nabízí vzduchové samopaly.
Pohon dlouhých vzduchovek
Základní dělení vzduchovek je podle mechanismu výmetu střely (diabolo nebo olověný brok). Každá varianta má své charakteristiky, které byste měli znát.
- Pružinové vzduchovky neboli pružinovky jsou konstrukčně nejjednodušší, snadno se opravují, potěší nízkou pořizovací cenou i provozními náklady (nepotřebuje hnací médium), ale musíte počítat jak s ručním stlačováním pružiny pomocí páky nebo zalomením hlavně, tak s větším zpětným rázem, což zhoršuje přesnost střelby. Pružinovky představují levné řešení pro občasnou hobby střelbu.
- CO2 vzduchovky mají výmet střely poháněn stlačeným CO2 z bombiček, potěší nízkým zpětným rázem a možností víceranné střelby. Nevýhodou je nutnost neustálého dokupování jednorázových bombiček = vyšší provozní náklady a slabší (nestabilní) výkon za nízkých teplot. CO2 vzduchovky jsou akční a hodí se na zábavnou střelbu bez nutnosti ručního tlakování pístu.
- Vzduchovky s GAS pístem představují modernější alternativu pružinovek – pružina je nahrazena natlakovaným pístem, díky čemuž je vzduchovka tišší, má nižší zpětný ráz a podává lepší výkon. Natlakování se provádí zalamováním hlavně nebo pákou. Vzduchovky s GAS pístem jsou ideální na hobby střelbu.
- PCP vzduchovky neboli větrovky pohání stlačený vzduch z kartuše, který doplníte z tlakové lahve. Podle objemu kartuše vystřelíte na jedno doplnění desítky až stovky ran. Výhodou PCP modelů je vynikající přesnost, teplotní stálost (vlastnosti se nemění v závislosti na okolní teplotě) a možnost víceranné střelby. Nevýhodou větrovek je vyšší pořizovací cena a nutnost dokoupení tlakové lahve (bomby) nebo pumpy, která poslouží k natlakování. PCP vzduchovky se hodí na lov drobných škůdců a na přesnou terčovou střelbu.
Pokud vybíráte dětskou vzduchovku, přečtěte si článek, kde se tomu věnujeme podrobněji.
Optika na vzduchovku udělá obrovský rozdíl v přesnosti střelby
Pokud se ženete za výkonem – střelbou na dlouhé vzdálenosti a chcete si vychutnat potenciál těch nejsilnějších vzduchovek, které trh nabízí, připravte se na investici do kvalitní optiky, to se týká především zlamovaček (mají silný zpětný ráz). U puškohledů na vzduchovku.
Velký výkon = silný zpětný ráz, na ten musí být optika připravená, a to platí dvojnásob u silných pružinovek, které mají zpětný ráz přece jen o dost výraznější než PCP vzduchovky. Špatně zvolený puškohled odrovnáte na nejsilnější vzduchovce po několika výstřelech.
Nevíte, jaká vzduchovka je pro vás tou pravou?
Napište nám na dotazy@colosus.cz, zavolejte na +420 774 727 554 nebo nás kontaktujte přes Facebook. Pokud budete mít cestu, rovnou se zastavte na jedné z Colosus prodejen v Brně či Třinci.
Tisíce produktů skladem
Záruční i pozáruční opravy
Všechny zbraně oficiálně testovány
Pomůžeme vám s výběrem