Kuše neboli samostříl je tichá střelná zbraň, která byla v minulosti oblíbenou válečnou i loveckou zbraní, ale i dnes, kdy pobíjení nepřátel pomocí šípů spadlo z lopaty, má spoustu příznivců. Ti však mají mnohem větší výběr než jejich předchůdci.
Z čeho se skládá kuše aneb anatomie kuše
Konstrukce moderní kuše připomíná zčásti luk, zčásti pušku/pistoli a kombinuje typické prvky z obou zbraní. Na kuši najdete tětivu, lučistě, pažbu, spoušť i lučík. U kladkových kuší se objevuje také sofistikovaný systém kladek, které zvyšují účinnost výstřelu a minimalizují sílu nutnou k nátahu.
Kuše se podle druhu konstrukce dělí na tři typy: kladkové, reflexní a pistolové. Jednotlivé typy mají různé nároky na údržbu, ale i nátahovou sílu, velikost a přesnost při střelbě.
Pistolové kuše - pro začátečníky
Zaujala vás kuše v nějaké hře, filmu nebo seriálu a chtěli byste si taky vyzkoušet ten pocit ze střelby? Pak si pořiďte pistolovou kuši, je ideální pro úplné začátečníky a pro ty, kteří si chtějí občas zastřílet nebo uspořádat zahradní turnaj ve střelbě.
Pistolové kuše jsou lehké, snadno se udržují i natahují. Vzhledem k malým rozměrům nestřílí šípy, ale malé šipky. Velkou výhodou je také nízká pořizovací cena. Jednoduchou pistolovou kuši i se šipkami pořídíte za méně než 1 000 Kč.
Reflexní kuše – tradiční konstrukce
Reflexní kuše se hodí pro rekreační i sportovní střelbu. Ty nejsilnější modely lze použít dokonce i k lovu. Reflexní kuše mají tradiční konstrukci bez systému kladek, což je výhodné i nevýhodné zároveň.
Absence systému kladek znamená, že musíte vynaložit větší sílu při natahování šípu, ale za větší námahu se vám reflexní kuše odmění přesným výstřelem. Napínání tětivy si můžete navíc usnadnit pomocí natahováků. Na druhou stranu je konstrukce reflexní kuše tak jednoduchá, že základní servis (např. výměnu tětivy u kuše) zvládne i poučený laik.
Kladkové kuše – vysoký výkon, lehký nátah
Kladkové kuše jsou velice přesné i výkonné a patří do rukou zkušenějších střelců. Hodí se pro sportovní i loveckou střelbu. K lovu kuší je potřeba přikoupit speciální lovecké šípy, jejichž hroty mají velkou ranivou sílu. Nutno však dodat, že lov s kuší není v České republice povolen. Případní zájemci za ním musí vyrazit do zahraničí.
Kladkové kuše se sice snadno natahují, ale mají poměrně složitý systém kladek, který potřebuje pravidelnou péči. Počítejte s tím, že kuši musíte čas od času (podle toho, jak často střílíte) svěřit do rukou profíků, aby vám ji seřídili.
Jaký je dostřel kuše
Výstřely z kuše nepohání střelný prach, ale „jen“ síla nátahu. Šípy ve srovnání s vypálenými kulkami rychle ztrácejí energii a zpomalují. Pokud chcete střílet na dlouhé vzdálenosti, potřebujete kuši s vysokou silou nátahu.
U pistolových kuší se nejčastěji setkáte se silou nátahu okolo 80 lbs, což znamená, že s nimi pohodlně dostřelíte na terč vzdálený 10 až 15 metrů. To je pro zábavnou hobby střelbu naprosto dostačující.
Pro sportovní střelbu se hodí kladková kuše se silou nátahu do 175 lbs. Pokud chcete kuši používat k lovu, sáhněte ještě po silnějším modelu. Maximální vzdálenost etického dostřelu pro loveckou kladkovou kuši je 40 metrů. Pokud střílíte jen na terč, zvládnete i větší vzdálenosti.
Příslušenství ke kuši, které se vám bude hodit
Abyste si mohli hned zastřílet, udělejte si zásobu šípů nebo šipek (do pistolové kuše). Myslete na to, že jejich kvalita má velký vliv na přesnost a účinek střelby. Pokud investujete do kvalitní zbraně, přistupujte stejně i k nákupu šípů do kuše. Základní informace o šípech najdete v dalším článku.
Abyste si šípy neponičili střelbou do nevhodných (příliš tvrdých) terčů, pořiďte si měkké slaměné dopadiště nebo 3D terč. Pokud si s výběrem kuše nevíte rady, napište nám na dotazy@colosus.cz, rádi vám poradíme.
Když už máte vybranou výbavičku, přečtěte si také, jak a kde střílet z kuše.