Dne 12.4. bude na pobočce v Brně do 14:00. Děkujeme za pochopení.

+420 774 727 554 (Po-Pá 8-15 hod.)
Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Jak vybrat vzduchovku?

9 minut čtení
26. Června 2018

Jedná se o zbraně, legislativou začleněné do kategorie D. Pro vlastnictví takovéto zbraně stačí, být osobou starší 18 let. Není potřeba ji registrovat nebo vlastnit zbrojní pas. Aby předchozí věta byla pravdivá, musí vzduchovka splnit limit výkonu stanovený zákonem na 16J. Takovýto výkon dovoluje vzduchovkám dosahovat rychlosti střely podle hmotnosti střely:

  • u vzduchovky kalibru 4,5 mm (.177) dosahují rychlosti 250 m/s
  • u vzduchovky kalibru 5,5 mm (.22) dosahují rychlosti 190 m/s.

Dělení vzduchovek podle systému

Základní dělení vzduchovek je asi nejsnazší a nejvýznamnější podle jejího systému – způsobu jakým je vytvořen tlak pro pohon střeliva z hlavně. Takovýto systém můžeme jednoduše rozdělit na:

  • Pružina - Píst
  • Natlakovaná píst - Vortex - IGF - Nitro Piston
  • CO2 - Vzduchovky poháněné plynem CO2
  • PCP - Vzduchovky poháněné vzduchem z kartuše - Tlakové válce

Pružina - Píst

Klasické nejstarší řešení systému vzduchovky. Jeho výhoda je hlavně v možnosti vlastní a nejlevnější možné opravy výměnou těsnění pístu v ceně desítek korun a při větší opravě výměnou pružiny, která se cenově pohybuje od 100 do 800 Kč podle výrobce.

Vzduchová pistole Ruger Mark I

Vyberte si z naší nabídky pružinových pistolí

Natlakovaný píst – Vortex – IGT – Nitro Piston

U tohoto systému došlo k výměně pružiny za natlakovaný píst ať už vzduchem, dusíkem nebo jiným inertním plynem. Touto záměnou pružiny za natlakovaný píst výrobci zlepšili stabilitu výkonu vzduchovky, dosáhli také nižší hlučnosti a zpětného rázu vzduchovky. Tento systém natlakovaného pístu je pro údržbu náročnější a o něco dražší. Náhradní tlakový píst se pohybuje v ceně okolo 1 000 Kč.

Systémy vzduchovek PRUŽINA – PÍST A NATLAKOVANÝ PÍST mohou být natahovány dvěma způsoby. Odtud se odvíjí další dva dělení vzduchovek s těmito systémy:

  • Zlamovací vzduchovky
  • Vzduchovky s pevnou hlavní

Zlamovací vzduchovky

K natažení systému vzduchovky se využívá lomení hlavně v kloubu, kdy táhlo ukotvené v tomto kloubu stlačuje píst, až do záchytného systému spouště.

Vzduchovky s pevnou hlavní

V případě vzduchovek s pevnou hlavní nebo tzv. se spodním nátahem je vzduchovka opatřena pákou, která přejímá funkci hlavně, kloubu a táhla stlačujícího píst.

CO2 – Vzduchovky poháněné plynem CO2

Komfortní systém střelby. Pohonem střeliva z hlavně je stlačený plynný CO2 dodaný z bombičky 12 g nebo 88 g. Vzduchovky na CO2 jsou neustále pod tlakem a po stisku spouště dojde k uvolnění ventilu, který pustí tlak hlavní vzduchovky. Vzduchovka s tímto systémem je výrazně přesnější vzhledem k nulovému zpětnému rázu. Navíc díky systému CO2 může být vzduchovka opatřena zásobníkem na více kusů střeliva. Náklady na střelbu jsou o něco vyšší, je bohužel daň za komfort a bezstarostnost při střelbě a provozu vzduchovky. Bombičky CO2 do těchto zbraní jsou jednorázové a po vystřílení se vyhazují. Nelze je znova plnit, je třeba koupit nové bombičky. Plyn CO2 je závislý na teplotě. Ideální plný výkon zbraně na CO2 vydají při teplotě 15 a více °C. V případě teplot pod tuto hranici se projevuje oslabení výkonu během střelby. Dále pro zákazníky, kteří plánují intenzivní tréninkovou střelbu, doporučujeme spíše systém PCP.

Vzduchovka Hammerli 850 Air Magnum cal.4,5mm

Vyberte si z naší nabídky vzduchovek poháněných plynem CO2

PCP – Vzduchovky poháněné plynem z kartuše – Tlakové válce

Principem jsou si CO2 a PCP vzduchovky podobné. Je zde však zásadní rozdíl v typu média pro pohon střeliva, kdy je vzduch vůči teplotě stabilní a je možné kartuše vzduchovek tlakovat opakovaně pomocí speciální pumpy nebo z tlakové láhve. Počáteční pořizovací cena takového setu vzduchovky a plnění je o poznání vyšší, ale v případě pravidelné střelby je tato investice rychle návratná. Vzduchovky se systémem PCP jsou nejpřesnější a při použití regulátoru tlaku nebo využívání doporučeného tlakového spektra nejstabilnější. Vzduchovky PCP jsou pro opravdové střelce, pro ty, kteří to se střelbou myslí vážně.

Vzduchovka Evanix Blizzard S10 cal.4,5mm

Vyberte si z naší nabídky PCP vzduchovek

Výrobci vzduchovek

Umarex

Největší výrobcem vzduchovek kategorie D je bezesporu německá firma Umarex, která nabízí nejširší portfolio pod různými značkami, jako jsou Umarex, Walther, Hammerli, Browning, Heckler&Koch, Colt, Smith&Wesson a další. Jsme přímým zastoupením této německé společnosti v ČR, zajišťujeme tedy záruční i pozáruční servis zbraní Umarex.

V kategorii zlamovacích vzduchovek má Umarex nejsilnějšího zástupce zlamovací pistole Ruger Mark I, pro klasickou dlouhou vzduchovku modely Walther LGV a verzi se spodním nátahem LGU.

V kategorii CO2 vzduchovek nejprodávanější modely pistolí Smith & Wesson MP40, nejlepší verze Beretta XX-TREME. Pro dlouhé CO2 vzduchovky Hammerli 850 AirMagnum.

Naprostou špičkou v kategorii PCP vzduchovek nejen pro Umarex je nejnovější model Walther Rotex RM8.

Crosman

Významným konkurentem Umarexu je americký Crosman. Zbraně tohoto výrobce nedosahují kvality zpracování zbraní Umarex, ale výsledky v terčové střelbě jsou přinejmenším velmi podobné a cenová relace těchto zbraní je více než přívětivá.

V kategorii zlamovacích vzduchovek má Crosman nejsilnějšího zástupce zlamovací vzduchovky Crosman Copperhead nebo Vantage.

V kategorii CO2 vzduchovek má Crosman nejprodávanější modely pistolí Crosman Vigilante a nejlepší verze Crosman 2240. Pro dlouhé CO2 vzduchovky Crosman 1077.

Nejsilnějším konkurentem je Crosman v kategorii tzv. PCA vzduchovek. Technicky je tato vzduchovka podobné modelům PCP, ale zásadní rozdíl je ve způsobu dodání tlaku do kartuše – pístu vzduchovky. Vzduchovky PCA mají integrovanou pumpu nejčastěji jako pohyblivé předpažbí. Opakovaným stlačením natlakujete píst vzduchovky a po stisku spouště dojde k výstřelu. Před každou střelou je potřeba znova tlakovat. Tlakování se provádí vždy pro jeden výstřel. Nejprodávanějším zástupcem této kategorie je Crosman PumpMaster 760 a tím nejlepším Crosman Benjamin.

Pro klasickou kategorii PCP je to pak Crosman Marauder.

Hatsan

Turecký výrobce nejen vzduchovek, která se na trhu drží u několik let. Vzduchovky Hatsan mají co nabídnout hlavně v kategorii dlouhých vzduchovek. U těch klasických pružinových se zabývá hlavně střední třídou s inovovanými modely Hatsan Striker. Konkurenci potrápí také na poli PCP vzduchovek a to již dobře známým a uznávaným modele Hatsan AT44.

Gamo

Španělská firma Gamo je ideální zlatou střední cestou mezi kvalitou a cenou. Gamo se specializuje na pružinové vzduchovky. Rozvíjí také nové technologie tlakovaných pístů IGT, ale klasické pružiny jsou žádanější. Dále své speciální modely vzduchovek Gamo vybavilo sportovní hladkou SAT spouští. Pro vyznavače klasiky doporučujeme Gamo Hunter SE. Pro HI-TECH naladěné jedince řadu FUSION Black či Whisper FUSION. Pro ty, kteří věří jen pevně uložené hlavni Gamo CFX.

Jak vybrat vzduchovku?

Při výběru vzduchovky pamatujte na to, abyste si vybrali vzduchovku, která Váš nadchne a nezklame. Je třeba si hlavně uvědomit vlastní nároky. I když nelze poradit ve výběru na 100% v textu níže se Vám pokusím naznačit jednotlivé situace a úvahy.

Nechci investovat moc peněz, obaš střílím sám nebo s rodinou hlavně pro zábavu

V tomto případě, by se měl zákazník orientovat na CO2 pistole či revolvery na ocelové BB broky, kdy pořizovací cena takové vzduchovky není vysoká. Přesnost takové vzduchovky odpovídá hobby střelbě. Co netrefím první ranou, nevadí, mám přeci v zásobníku 15-20 dalších. J

Dlouhou vzduchovku by jsme vybírali v cenové relaci 1.000 – 3.000. PumpMaster 760Copperhead, Hatsan 70,80,90, Hammerli Hunter Force 900 Combo.

Nechci utratit majlant, ale nějaké výsledky na terčích a soutěžích plánuji

V tomto případě lze doporučit pistole a revolvery pouze na diabolo, kdy jsou hlavně drážkovány, a střelivo dostává rotaci pro zpřesnění střelby. Modely Smith Wesson MP45, Walther PPQ, Crosman Vigilante, Crosman 1377.

Dlouhou vzduchovku je zapotřebí vybírat mezi modely Gamo a Walther. Gamo Hunter SE, Gamo Fusion, Walther Terrus, Walther Century apod.

Se střelbou vzduchovkami to myslím vážně

Pro takové zákazníky máme v nabídce Beretta M92FS, Colt 1911 A1, Walther CP88, Smith&Wesson 586, 686.

U dlouhých vzduchovek je na zváženou jestli nás uspokojí aspoň pružinové provedení s pevnou hlavní typu Walther LGU nebo už jen vzduchovky bez zpětného rázu jako jsou Hammerli 850 AirMagnum, Hatsan AT44 apod.

Na penězích až tak nezáleží, jde mi hlavně o výsledky

Pro tento typ střelce již pistolky a revolvery nejsou ty pravé vzduchovky. Tady se hraje jiná liga v podobě nejmodernějších větrovek typu Walther Rotex RM8, Evanix Rainstorm SL10, Evanix Sniper X2 apod.


Komentáře

k produktu
Luboš Nazalanik
12. 11. 2023

Zdravím uvažuji nad koupí nové vzduchovky už jsem vám aj.chci se zeptat gamo Magnum swarm nebo reximex daystar.chci vědět vás názor?bratr mi řekl že ten reximex je supr zbraň ale potřebuji furt po ruce vzduch.a u Magnum je zalamovacka trochu kope ale jinak cajk bude to moje první silná vzduchovka mám hatsan a hamerli obě 24j.dekuji za odpověď přeji hezký den Nazalanik

Lukáš Sojčák
13. 11. 2023

Dobrý den, zlamovací nebo PCP vzduchovka je velký rozdíl. PCP vzduchovku natlakujete třeba kompresorem Venox a pak máte cca 100 výstřelů, pak je třeba znova tlakovat. Zlamovačka střílí do té doby, dokud jste schopen vzduchovku natáhnout.

Jan Voltemar
22. 6. 2021

Dobrý den, chtěl jsem si koupit vzduchovku Slavia 634, jenže jsem zjistil, že už je stažena z výroby. Byl jsem odkázán na slovenský Perun 734, což by měla být kopie zmíněné Slavie, bohužel, také už výroba ukončena. Stejný scénář s Gamo Hunter 440. Proto bych se chtěl zeptat na doporučení na náhradu našimi dědy osvědčené klasiky - Slavie. Ideálně stejné parametry (výkon i cena...), nejlépe ve dřevě a s možností osadit puškohledem (a nejlépe doporučit i puškohled co nebude stát majlant, nejspíše 4x32). Využití na střelbu na otočný terč (rád bych vzdálenost větší než 10-15m :-)...), případně na lov škůdců, tam kde je to povoleno. Předem díky za odpověď :-)
PS: Jo a ideálně něco, co se mi po roce střílení nesesype v rukách, ale aby to nějaký ten rok (resp. Možná i s v rámci desítek let, samozřejmě se správnou péčí) vydrželo, tak jak držely Slavie. Nestřílím nějak extrémně často, ale někdy je vzduchovka prostě potřeba a nebo přijde chuť si zastřílet :-) díky!

Lukáš Sojčák
22. 6. 2021

Dobrý den, ideální náhradou na střelbu škodné je turecký Hatsan 55s v kalibru 5,5mm. Turka není třeba se být v případě značky Hatsan. Dřevo je krásné a tvrdé. Chod je tuhší, ale díky tomu bude sloužit roky. Model 55s má stejně jako Slavia automatickou pojistku po nabití. Oproti Slavie má navíc stavitelnou spoušť.

Jan Kohout
20. 4. 2021

Dobry den, zrenovoval jsem starou slavii 630, poridil puskohled a vyladil mireni. Ac jsem koupil novy pist s pruzinou, tak mam pocit, ze 20 m dostrel je utopie. Rad bych poridil neco noveho s puskohledem a co dostreli dal nez ta moje s630. Vzhledem k tomu, ze do ted jsem nevedel o dalsich variantach hnaciho ustroji, tak se spokojim s pruzinou-pistem, ale nebranim se doporuceni od odbornika. Preferoval bych kalibr .177 (4,5 mm). Rad bych aby to neco vydrzelo, nebylo nachylne na na vlhkost ci zimu (mysleno z tepla do zimy a opacne, take nejnizsi teploty +5, urcite ne mraz). Poctive jsem cca 3 roky intenzivne strilel, takze nejake vysledky mam, ale chtel bych strilet s presnosti na vetsi vzdalenost nez 10-15 m. Cenove rozpeti zalezi na pomeru kvality a funkcnosti (cca 5-10 tisic). Dekuji a omlouvam se za laicke vyrazy :-)

Lukáš Sojčák
21. 4. 2021

Dobrý den, nejlepší volbou je toto: Hatsan 55s v setu s optikou.

Petr Hejda
20. 4. 2020

Dobrý den,
Prosím o Vás jako profesionály o celkové zhodnocení PCP větrovek nabízených v roce 2020 v cenové hladině 12-18 tis. kč pro nezávodní střelbu na terče 30-50m, případně při výměně munice k lovení škůdců (tam kde je dovoleno). Např. jakými prošly vylepšeními a které modely podle Vás upředňostňujete před jinými a stojí za to pořídit. Určitě nejsem sám co vybírá a podle různých recenzí a názorů, diskuzních fórech je trochu ztracen/zmaten, kdy jsou hlavně popisovány již staré modely, nebo se názory dost odlišují např.: nekvalitní zpracování, důležité součástky z plastu, nemožnost plnění bez demontáže kartuše, nemožnost seřízení spouště, nemá nebo nelze dokoupit a namontovat regulátor, brzy opotřebované díly, je vyrobena pouze jako neplnohodnotná předělávka vycházející z jiného typu mechanismu, tuto značku již koupil někdo jiný a už se vyrábí např. ne v Německu, ale v Číně nebo Turecku. Prosím o vypíchnutí několika modelů, kde se časem (připomínám, že je rok 2020) vývoj posunul správným směrem a bylo odstraněno co nejvíce nedostatků v oblasti komfortu obsluhy, robustnost, životnosti a spolehlivosti těchto jistě skvělých zbraní. (Zatím jsem pokukoval např. po modelech Air Arms S410, Benjamin Marauder 4.5 mm, Walther Rotex RM8, CZ 200 S Hunter 4.5 mm).
Děkuji za odpověď.

Lukáš Sojčák
22. 4. 2020

Dobrý den, odpověď na takto rozsáhlou otázku by vydala na další článek. Proto to výrazně zjednoduším, ale myslím si, že i přesto to bude správně.


Pokud bych se chtěl držet nižší cenové relace s udržením kvality, osobně bych volil ověřený model AT44-10 turecké výroby Hatsan. Vyrábí se už spostu let, a jak píšete prošla úpravami k vyřešení problémů během těch let prodeje. Volil bych verzi LW s Lothar Walther hlavní, kdy je zaručená přesnost. Nejlépe vypadá s dřevěnou pažbou tedy model "W".


Vzduchovka Hatsan AT44-10W LW Long RG

Pavel Trubka
12. 9. 2019

Přeji hezký den.
Malinko odbočím z tématu kde zmiňuji dotaz.
Z hruba před rokem jsem u Vás zakoupil větrovku Vzduchovka Walther Rotex RM8 cal.4,5 mm tak mám dotak jestli existuje nejaká podpěrná dvounožka na zmiňovaný tip vzduchovky a jaký + způsob montáže.
Děkuji Pavel Trubka

Lukáš Sojčák
20. 9. 2019

Dobrý den,


pro modely PCP je nejlepší trojnožka: https://www.colosus.cz/trojnozka-primos-trigger-stick-gen-3-x143563


Vzhledem k vyšší ceně, bych asi řešil střelecké vaky: https://www.colosus.cz/operne-strelecke-vaky-x141184

Přidat komentář
Potřebujete poradit?

Obraťte se na našeho specialistu na zbraně.

Lukáš Sojčák
Lukáš Sojčák
+420 774 727 551 +420 558 341 801
(Po – Pá, 8 – 15 hod.)
Široká skladová zásoba
Tisíce produktů skladem
Autorizovaný servis
Záruční i pozáruční opravy
Vlastní zkušebna
Všechny zbraně oficiálně testovány
Tým profíků
Pomůžeme vám s výběrem
Rychlý kontakt

Chcete se na něco zeptat? Potřebujete s něčím poradit?
Obraťte se na nás.

+420 774 727 554
(Po-Pá 8-15 hod.)
Novinky na dostřel

Pravidelně vám budeme posílat nejžhavější novinky a akce z našeho e-shopu. O všem budete vědět dřív než ostatní. Žádné šílené spamování, slibujeme.

Odesláním emailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů .

Platební metody:
Hotově
Dobírka
Převodem
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně on-line; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.