Udělejte chvilku a seznamte se zakládkami šípů, mířidly a také se stabilizátory luku nebo vypouštěči tětivy u kladkových luků.
Zakládky šípů
Zakládka šípu slouží k zajištění správné polohy šípu před výstřelem. U primitivních luků se šíp zakládal na palec nebo na ukazováček ruky držící luk. To však způsobovalo nepřesnost zásahu a při opakovaných výstřelech byla střelba pro lučištníka bolestivá.
Proto se později na luk přidávaly drobné výstupky na startování šípů a lukostřelci začali používat kožené rukavice. U moderních luků jsou zakládky šípů mnohem vychytanější a zajišťují, že se šíp neotírá o tělo luku, což prodlužuje životnost letek šípů a také zvyšuje přesnost.
|
|
Zakládky šípů pro standardní luky
Základy šípů pro standardní luky (skládací, reflexní luky) jsou nejčastěji boční a odpružené – polohu šípu v zakládce drží odpružený drátek. A dělí se podle ukotvení na nalepovací a šroubovací. Ty jsou sice dražší, ale na druhou stranu nepoškozují letky šípů a nabízí vám mnohem přesnější střelbu.
Zakládky šípů pro kladkové luky
Kladkové luky se používají většinou ke sportovní střelbě a k lovu. Podle toho je pak potřeba vybírat i zakládku šípu. Nejčastěji se setkáte s mechanickými, odpruženými a padacími základkami.
Sportovní zakládky šípů jsou velice přesné, ale také velice citlivé. Dokonale přesného výstřelu s nimi dosáhnete jen za podmínek, že stojíte úplně rovně, nehýbete se a luk se nikam nenaklání. Šíp se totiž o planžetu zakončenou vidličkou jen lehce opírá a snadno se vychýlí. Profesionální lukostřelci dnes nejčastěji používají magnetické zakládky. Magnet upravuje polohu podpěrného drátku, který se sklápí po výstřelu.
Lovecké zakládky fixují šípy pomocí štětinek, což není tak přesné jako u planžety s vidličkou, ale šíp drží pozici, i když se s lukem hýbete, fouká vítr nebo prší.
Zaměřovače a mířidla
Střelbě z luku bez mířidla se říká intuitivní. Je to sice zábava, ale s nevalnou přesností. Pokud si chcete užít přesnou střelbu na terč, oceníte také zaměřovač s mířidlem. Zařízení vám umožní opakované nastavení požadované vzdálenosti, na kterou střílíte. K přesnému zamíření na cíl vám poslouží také průhledy namontované v tětivě luku.
Zaměřovač na první pohled připomíná otočené písmeno T. Jeho zadní stranu ukotvíte ke středu luku přibližně 10 cm nad zakládku šípů. Na zaměřovač připevníte mířidlo, skrze které zaměříte cíl.
|
|
|
Stabilizátory luku
Stabilizátory slouží k prostorovému vyvážení luku, směrovému vedení šípu a také k pojmutí zbytkové energie po výstřelu. Luk sebou po střelbě hází, vibruje a „kope“. Stabilizátor luku pohltí vzniklé vibrace a podporuje vyvážení luku. Moderní stabilizátory pro silné luky jsou z karbonu a mají ve výbavě gumové tlumiče kmitů neboli „dampry“.
|
|
Lůžko šípu na tětivě – oka na tětivu
Lůžko šípu na tětivě neboli oko na tětivu slouží ke správnému umístění šípu na tětivě. Může mít buď podobu kovového kroužku nebo nitěného lůžka. Umístění je podobné jak u standardních, tak u kladkových luků, a to ¼“ nad pravým úhlem mezi zakládkou šípu a tětivou.
|
|
Vypouštěče tětivy u kladkových luků
Vypouštěče tětivy patří mezi speciální příslušenství ke kladkovým lukům. Jedná se o mechanické zařízení, které si nasadíte na prsty nebo na zápěstí a umožní vám čisté vypuštění tětivy. Na výběr máte modely, které se uvolní ihned při stisknutí spouště (aktivní), nebo spouštěče vypouštějící šíp až po zmáčknutí a uvolnění spouště (pasivní).
|
|
Kompletní sety luk+příslušenství
Za zkoušku stojí také výhodné sety kladkových luků Beast Hunter, které jsme osadili vybraným příslušenstvím. Kompletní set vás vyjde levněji, než nákup jednotlivých kousků.
K luku si nezapomeňte pořídit také vhodné chrániče. Pokud si nevíte rady s výběrem příslušenství k luku, napište nám na dotazy@colosus.cz.