Když se vracíte pozdě večer sami domů, může vás nemile překvapit útočník, který nemá tak úplně čisté úmysly. Možná jste fyzicky zdatní a navštěvovali jste kurzy sebeobrany, i tak je ale dobré mít před násilníkem náskok. Tu vám jednoznačně poskytne elektrický paralyzér. Na jakém principu vlastně funguje a jak ho používat?
Jak funguje paralyzér
Nemusíte se bát, že paralyzér způsobí útočníkovi trvalé následky nebo ho dokonce pošle na věčný spánek. Elektrická energie sice vytváří elektrický náboj s vysokým napětím, intenzita je ale minimální. Tělu tím tedy způsobí jen napětí, nevyšle do něj elektrický proud.
Paralyzéry fungují na principu předávání elektrické energie přímým kontaktem přes elektrody na tělo útočníka. Přes oblečení i kůži projde do těla, kde v jednu chvíli vytvoří spoustu zmatených informací:
- částečně paralyzuje mozek
- svaly začnou fungovat zrychleně a zároveň zmateně
Elektrický náboj ochromí svaly a nervovou soustavu. Při setkání s násilníkem tak můžete zamířit na jakoukoliv část těla.
Nepleťte si paralyzér s taserem. Taserem zasáhnete člověka i na delší vzdálenost, nemusíte se tak k němu vůbec přiblížit. Aby paralyzér splnil svůj úkol, musíte ho přiložit přímo na tělo.
Používání paralyzéru
Jakmile se vám paralyzér dostane do ruky, v klidu a pořádně si přečtete návod. Nastudujte si, kde se nachází které tlačítko a k čemu slouží. Nanečisto si pak vyzkoušejte, jak funguje. Přepněte všechny vypínače a pojistky do pohotovosti a vyšlete výboj do vzduchu – vždy miřte od sebe!
Naučte se, kam mířit. Poproste kamaráda nebo známého, aby vám pomohl se simulací napadení a zkuste si nacvičit zamíření paralyzéru. Ideální místo je jakékoliv místo mezi krkem a pasem, nejlépe uděláte, když zamíříte na holý krk. V reálné situaci se samozřejmě může stát, že vás zachvátí panika. V tu chvíli je jedno, na jakou část těla zamíříte. Útočníka ochromíte stejně.
Svojí roli hraje také délka výboje. Krátký 1s výboj vám poslouží k odstrašení násilníka, o něco delší mu způsobí bolest a svalovou křeč, a jakmile přesáhne 5 vteřin, protivník ztratí rovnováhu a kontrolu nad svými svaly.
Pokaždé, když vyjdete z domu, přesvědčte se, že má váš paralyzér dostatek baterie. Vybitý přístroj vám k užitku moc nebude. K paralyzéru si můžete také dokoupit příslušenství, jako například pouzdro, které vám zajistí pohodlné nošení.
Dělení paralyzérů
Elektrické paralyzéry dělíme na základě různých rozdílů:
- podle napětí
- podle velikosti
Napětí se většinou pohybuje mezi 200 000 až 500 000 V. V tomto rozsahu je nabídka největší. Ty nejvýkonnější mohou dosahovat až 2 000 000 V.
Čím menší paralyzér je, tím lépe se nosí. Na druhou stranu, s úplně malinkatými se vám bude hůř manipulovat. Než se tedy pro nějaký rozhodnete, pořádně si ho vyzkoušejte a osahejte. Jistotu získáte u české značky ESP, která vyrábí speciální držáky, které padnou přímo do ruky.
Paralyzér proti psům
Zaútočit nemusí jen člověk, po cestě můžete potkat agresivního psa, který se páníčkovi utrhne ze řetězu. Napadnout pak může vás i vašeho čtyřnohého mazlíčka. Proti němu se nejlépe ubráníte delším paralyzérem, díky kterému si od něj udržíte dostatečný odstup. Ke kontaktu se zvířetem ale vůbec nemusí dojít. Často psi reagují jen na pouhý výboj do vzduchu.
Paralyzéry představují účinnou obranu proti násilníkům i zvířatům. Vyberte si ten správný, který vám sedne přímo do ruky, naučte se s ním pracovat, a užívejte si bezpečné návraty a cesty domů ve zdraví.