K čemu slouží chrániče lukostřelce
Pokud nechcete mít spálené předloktí a bolavé prsty od tětivy, pořiďte si chrániče prstů a předloktí. Chráničem hrudi si zajistíte přesnější střelbu – tětiva se nezachytí o oděv a šíp poletí přesně tam, kam chcete.
Chrániče prstů
Prsty se při nátahu dotýkají tětivy, což neplatí jen v případě silných kladkových luků, kde střelci používají k nátahu release neboli vypouštěč tětivy. U všech ostatních typů luků jsou nezbytné chrániče prstů nebo otevřené lukostřelecké rukavice, které zakryjí hned 3 prsty najednou.
Chrániče prstů mají dvojí podobu:
- TAB chrániče prstů, které se navlékají na ruku,
- silikonové válečky k upevnění na tětivu.
|
|
Chrániče žil a předloktí – nátepníky
Chránič předloktí kryje žíly lukostřelce před letící tětivou a zajišťuje také, že se tětivě nepřiplete do cesty kus oděvu. Pokud střílíte v mikině nebo bundě, navlékejte chránič na rukáv a pořádně ho stáhněte. Chránič předloktí lukostřelci nesmí překážet při manipulaci s lukem. Má být těsný, ale zároveň pohodlný, abyste v něm vydrželi celý trénink.
Na výběr máte chrániče z pevného plastu, ale i měkké modely z nylonu s výztuhami. Pokud se věnujete historické lukostřelbě, oceníte kožené chrániče předloktí.
|
Chrániče hrudi
Při nátahu tětivy dochází ke kontaktu s hrudníkem. Oblečení, které má lukostřelec na sobě, se může zachytit o tětivu, rozkmitat ji a vychýlit směr výstřelu. Kvůli tomu je pak střelba zbytečně nepřesná.
Chránič hrudi je hladký, stáhne svrchní oděv a nasazuje se na levou či pravou stranu, podle toho, zda je střelec pravák či levák.
Jak se šípy zacházet ohleduplně
K doplňkové výbavě lukostřelce patří také terče a vytahovače šípů. Kvalitní šípy jsou poměrně nákladnou záležitostí, a proto by byla škoda je zničit nevhodnou manipulací. Základem péče o šípy je střelba do měkkého podkladu a šetrné vytahování.
Měkké dopadiště – terč na lukostřelbu
Místo dopadu šípů, tedy terč, by mělo být měkké. Hrot šípu se musí při zásahu plynule zabořit. K tomu jsou určené lukostřelecké terčovnice.
Máte na výběr klasické kruhové dopadiště ze slámy, na které si připíchnete libovolný papírový terč, nebo 3D terče z odolné pěny ve tvaru různých zvířat. Tyto figuríny slouží k simulaci lovu.
|
|
Bezpečné vytažení šípu – vytahovač šípů
Dobře zabořený šíp musíte z lukostřeleckého terče také šetrně vytáhnout, lomcování ze strany na stranu není tím nejlepším způsobem. Ke správnému vytažení šípu z terče slouží speciální pomůcka zvaná vytahovač šípů:
- vytahovač šípů závitový, který našroubujete na speciální končík a šíp vytáhnete,
- vytahovač k nasazení na dřík šípu.
Pokud ještě nemáte zásobu šípů, přečtěte si, na co se zaměřit při jejich výběru. Nezapomínejte ani na pravidelnou péči o luk. Základem bezpečné střelby je dobře seřízená a opečovávaná zbraň. U luku je nejkritičtějším místem tětiva, potřebuje pravidelné promazávání a výměnu.