V únoru jsme pro Vás začali budovat novou prodejnu v Třinci. Provoz prodejny je proto omezen na výdej internetových objednávek. Děkujeme za pochopení.

+420 774 727 554 (Po-Pá 8-15 hod.)
Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Skryté nošení zbraní

10 minut čtení
26. Června 2018

Než se pustíte do samotného výběru pouzdra na zbraň, musíte brát ohled nejen na typ zbraně, ale také na zákony. V České republice se uplatňuje tzv. skryté nošení. O co se jedná, a jaké nástrahy obsahuje skryté nošení, si v rychlosti objasníme v tomto článku. Dozvíte se zde také, jaké typy pouzder existují a která z nich jsou vhodná pro skryté nošení.

Skryté nošení zbraně

Vlastnictví, držení a nošení zbraní různých kategorií

Před samotným pořízením zbraně a pouzdra je důležité myslet na to, že se pravidla držení a nošení liší pro různé typy zbraní. Ze zákona se zbraně dělí do několika kategorií, které mají svá specifika.

Kategorie A – Jedná se o zbraně zakázané. Tyto zbraně lze držet a nosit jen ve výjimečných případech. Výjimky zpravidla uděluje orgán policie a vydává se jen na určité časové období. Zbraně kategorie A nejsou zbraně pro ochranu života, zdraví a majetku. Patří zde zbraně vojenské, samočinné, zákeřné, plynové, střelná nástrahová zařízení a další.

Zbraně kategorie B – Zbraně z této kategorie může vlastnit, držet i nosit ten, kdo je držitelem zbrojního průkazu nebo zbrojní licence. Je důležité zmínit, že povolení vlastnictví a držení nezahrnuje automaticky i povolení k nošení!

Zbraně kategorie C – Abyste mohli zbraň této kategorie vlastnit a držet, je potřeba si vyhotovit zbrojní průkaz a ohlásit policii nabytí vlastnictví. V tomto případě vás zbrojní průkaz opravňuje i k nošení zbraně. U všech tří kategorií zmíněných výše nesmíte zapomenout zbraň před jejím nošením zaregistrovat!

Kategorie D – U těchto zbraní je zákon více svolnější. Jedinou podmínkou pro vlastnictví, držení a nošení zbraní je věk 18 let a plná způsobilost k právním úkonům. Oproti ostatním zbraním je také umožněno přepravovat zbraně na území EU bez předchozího souhlasu státu. Více o zbraních bez zbrojního průkazu najdete v našem článku: Zbraně, které můžete vlastnit bez zbrojního průkazu.

Mějte na paměti pravidlo skrytého nošení!

U všech kategorií platí pravidlo skrytého nošení a střelba je možná jen na místech k tomu určených. Výjimkou jsou paintballové a airsoftové zbraně, které se mohou nosit i na veřejně přístupných místech. Střelba u těchto zbraní musí být prováděna na vyhraněném místě, pod dohledem odpovědné osoby nebo na místě označeném jako prostor s probíhající střelbou.

Za nošení zbraně se považuje situace, kdy má uživatel zbraň u sebe v přímém dosahu a mimo prostory, kde je oprávněn ji držet. Pojem skryté nošení výslovnou definici dle zákona nemá. Je však chápana jako zákaz viditelného nošení. Zbraň je nutné nosit skrytou, například pod oblečením. Za skryté nošení není považováno ani speciální pouzdro určené na zbraň, které ji nezakrývá celou.

Celá zbraň musí být zakryta!

Pokud vás zajímá, z jakého důvodu je skryté nošení zavedeno, je to například z toho důvodu, aby se nevyvolala panika. Po zjištění, že máte zbraň u sebe, může být veřejnost více nervózní, zpanikařit nebo může začít vyvolávat rozruch. V krajních případech může dojít až k ublížení na zdraví. Nemusí se ale jednat pouze o velké prostranství s mnoha lidmi. Jako příklad uvedeme nákup v malém obchodě. Zaměstnanec či zaměstnanci obchodu mohou po zaregistrování zbraně znervóznět a budou se obávat krádeže a svého zdraví.

Jak a kde nosit zbraň?

Při opatření zbraně a před jejím nošením je důležité si uvědomit, že zbraně se musí nosit skrytě. S největší pravděpodobností budete muset přizpůsobit svůj styl oblékání této nové zálibě. Lidé nejčastěji nosí zbraně:

  • pod oblečením v pouzdru,
  • v taškách, ledvinkách či batozích.

Často se nosí zbraně v pouzdrech klasicky u pasu, v podpažním pouzdře, ve stehenním pouzdře nebo v malých brašnách a ledvinkách. Existuje však více způsobu a míst, kde zbraň skrýt.

Obecně platí, že byste měli být schopni tasit zbraň do 2 vteřin. Pokud máte zbraň ukrytou někde hluboko či daleko a v případě potřeby nestihnete dostatečně rychle zbraň vytasit, míjí se vše svým účinkem a v podstatě je vám zbraň k ničemu. Proto nedoporučujeme nosit primární zbraň u kotníku. Nejen, že některé zbraně jsou o něco těžší a běh s ní nebude žádná slast, také ji nemůžete dostatečně rychle tasit.

Rozhodnete-li se ukrýt zbraň pod oblečení, nezapomeňte se přizpůsobit situaci, klimatickým podmínkám a prostředí. Myslete také na to, že se může v průběhu dne změnit počasí a vy si budete muset odložit bundu, která vám zbraň kryje (například máte-li zbraň v podpažním pouzdře). V chladnějším období je skryté nošení zbraní mnohem jednodušší. Komplikace se mohou objevit zejména v létě, kdy se nosí minimum oblečení.

Skryté nošení zbraně v létě

V letním období to bude pro vlastníky a držitele zbraní náročnější, avšak ne nereálné. Nejpraktičtější a nejběžněji používané jsou vnitřní pouzdra u kalhot. Aby nebyla zbraň vidět, nechte triko volně přes kalhoty a zvolte volnější střih. Dalším způsobem jsou ledvinky. Ty však mohou být nepraktické z důvodu pomalého tasení zbraně.

Jaké typy pouzder na zbraně pro skryté nošení?

Pouzdra na zbraně lze rozdělit podle několika hledisek, například podle typu zbraně, podle materiálu nebo umístění pouzdra.

Podle typu zbraně můžeme rozlišit:

  • pouzdra pro krátké zbraně, pod které patří pouzdra na pistole a pouzdra pro revolvery,
  • pouzdra pro dlouhé zbraně.

Zvláštní kategorií jsou také pouzdra s pojistkou a pouzdra bez pojistky (samosvorná pouzdra). Které je lepší se mnoho střelců a majitelů zbraní nedokáže shodnout. Někteří nedají na pouzdra s pojistkou dopustit, jiní tvrdí, že jsou nebezpečné a nedoporučují je kupovat. Pojistka se nachází v blízkosti spouště. Pokud začnete mačkat pojistku pokrčeným ukazováčkem, koledujete si o průstřel. Naučíte-li se s pojistkou zacházet a budete opatrní, nehrozí vám ani okolí žádné nebezpečí. Pouzdra bez pojistky neobsahují žádnou mechanickou část, jsou tenčí, lépe přiléhají, a proto je doporučujeme pro skryté nošení. Jejich nevýhodou je však odpor při tasení, který u jejich kolegů s pojistkou se minimalizuje.

Z pohledu umístění je lze rozdělit na:

  • kotníková pouzdra,
  • stehenní pouzdra,
  • opasková pouzdra,
  • podpažní pouzdra. 

Kotníkové pouzdro na pistoli (případně kotníkové pouzdro na revolver), jak jsme již vysvětlili v předchozím textu, je vhodnější pro menší, lehčí a sekundární zbraň. Kotníková pouzdra vzhledem k své poloze neumožňují dostatečně rychlé tasení. Nejsou také vhodná pro letní horké dny, kdy se nosí krátké kraťasy a šortky.

Stehenní pouzdro je obdobně jako kotníkové vhodnější na delší kalhoty, je to více pohodlnější na nošení. Tento typ pouzdra je však viditelný, neboť se nosí na kalhotách, nikoliv pod nimi. Vidět jej můžeme například u vojenských jednotek. Pro skryté nošení tento typ pouzdra nedoporučujeme.

Opaskové pouzdro se připevňuje k opasku u kalhot. Existují vnější a vnitřní opasková pouzdra na pistole a revolvery, dále také tvarovaná a oboustranná pouzdra. Pokud nechcete neustále nosit bundu, která vnější, neboli boční pouzdro zakryje, zvolte raději druhou variantu. Vnitřní opaskové pouzdro je ideální na léto, neboť stačí přes kalhoty nechat vlát triko a zbraň nepůjde vůbec vidět.

Podpažní pouzdro se umisťuje na šle do podpaždí. Je vhodnější při nošení svrchního oděvu. Umisťuje se na triko či košili, a aby zůstala zbraň skrytá, doporučujeme obléct například mikinu nebo bundu. Opaskové a podpažní pouzdra mají nejrychlejší tasení zbraní, a to vzhledem k jejich umístění. Existují také kombinovaná pouzdra na zbraně, která se dají nosit v podpaždí i na opasku.

Jak vybrat pouzdro na pistoli a další zbraně?

Před samotnou koupí je důležité zvážit nejen typ zbraně, který vlastníte, ale také další parametry. Které to jsou?

  • typ zbraně,
  • prostředí, ve kterém chcete zbraň nosit,
  • pojistka na pouzdru,
  • materiál pouzdra,
  • místo, kde vám bude nejpohodlnější skrýt zbraň (u opasku, v podpaždí…)

Pokud chcete nosit zbraň jen při cestě do banky, když budete přenášet velký obnos peněz, můžete zvolit podpažní pouzdro. Dejte si však pozor na odkládání svrchního oděvu. I v takových místech, jako je vaše auto, musíte dodržovat skryté nošení. Univerzálně použitelné je pouzdro opaskové, proto je jedno z nejvíce užívaných. Můžete jej používat v různá roční období a při různých příležitostech.

Zvolte vždy takové pouzdro, které bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám.

Jestli jste stále na vážkách, které pouzdro na zbraň vybrat, můžete si je přijít „osahat“ do jedné z našich prodejen, nebo se na nás obraťte na telefonním čísle +420 722 927 281, rádi vám poradíme.

 

Vzduchová pistole Colt Defender

Vzduchová pistole Colt Defender

 

Vyberte si z naší nabídky vzduchových pistolí a revolverů

 

Opasková pouzdra kožená

Opaskové pouzdro kožené Smith&Wesson MP

Vyberte si z naší nabídky pouzder na zbraně


Související produkty

Komentáře

k produktu
Milan Bendik
10. 1. 2024

Dobrý den, koupil jsem si u vás vzduchovou pistoli, a chtěl bych vědět jak dlouho ve zbraní můžu mít bombičku když jí nevystřílim najednou. Jde mi o to, abych neponičil těsnění. Děkuji za odpověď Bendík.

Lukáš Sojčák
12. 1. 2024

Dobrý den, výrobce doporučuje nenechávat bombičku ve zbrani. My máme zkušenost takovou, že do 2. dne to až tak velký problém není.

Jiří Val.
16. 11. 2021

Zdravím jak je to s replikami od firmy Denix musí být též skryté nebo ne jelikož je někde psáno že nepodléhají mezi zbraně a někde četl že se nesmí nic nosit co zbraň připomíná tak nevím jestli můžu tu repliku nosit k historické uniformě nebo ne na veřejnosti. Děkuji

Lukáš Sojčák
18. 11. 2021

Repliky denix nejsou v žádné kategorii zbraní, takže se na ně nevztahují podmínky nošení skrytě. K dobové uniformě to bude jistě v pořádku. Jedna věc je zákon, jeho případné porušování či neporušování a druhá reakce lidí. Musíte se rozhodnout jestli jste připraven na následné vysvětlování typu zbraně.

oberajtr pavel
1. 11. 2021

Nože mohu nosit neskryté i když jsou delší než 8 cm zákon mi to nezakazuje.

Lukáš Sojčák
4. 11. 2021

Asi bych úplně nešel cestou, co není zakázáno je dovoleno. S nožem na opasku v pouzdře jako občan problém nemám, ale potkat někoho, kdo drží kudlu v ruce, a jen tak se prochází, celkový pocit ihned změní.

David tomáš
15. 10. 2021

Dobrý den mám 14 a chtěl jsem se zeptat až budu velký chci si koupit dlouhý nůž nebo něco takového na obranu a když budu mít kolem pasu v pouzdře tu zbraň a nepůjde (např. Mačetu nebo delší ????️????)vidět a bude v tom pouzdře tak to můžu nosit normálně? A nebo potřebuju na nějaký průkaz?? děkuji předem

Lukáš Sojčák
4. 11. 2021

Dobrý den, už jen ta představa nože na obranu je problém! Nožem se dle naší legislativy bránit nelze! Pokud bude mít nůž skrytě můžete ho mít u sebe. Třeba od lesa. Aby to bylo v naprostém pořádku, neměla by být čepel nože delší než 7,5 cm jak platí například v Německu. Nože větší velikosti jsou posuzovány jako útočné. Ty do 7,5 cm čepele jako outdoorové vybavení.

karel
23. 10. 2020

Od kdy se mohou zbraně kat. D nosit veřejně??

Lukáš Sojčák
26. 10. 2020

Dobrý den,


v článku je popsána možnost nosit a používat zbraň kat. D veřejně v označeném veřejném prostoru. Třeba během probíhající airsoft či paintball bitvy.


Pokud jde o samotný přenos zbraně kat. D z bodu A do bodu B, je správně uvedeno, že vždy skrytě jako u ostatních kategorií zbraní.

Přidat komentář
Potřebujete poradit?

Obraťte se na našeho specialistu na zbraně.

Lukáš Sojčák
Lukáš Sojčák
+420 774 727 551 +420 558 341 801
(Po – Pá, 8 – 15 hod.)
Široká skladová zásoba
Tisíce produktů skladem
Autorizovaný servis
Záruční i pozáruční opravy
Vlastní zkušebna
Všechny zbraně oficiálně testovány
Tým profíků
Pomůžeme vám s výběrem
Rychlý kontakt

Chcete se na něco zeptat? Potřebujete s něčím poradit?
Obraťte se na nás.

+420 774 727 554
(Po-Pá 8-15 hod.)
Novinky na dostřel

Pravidelně vám budeme posílat nejžhavější novinky a akce z našeho e-shopu. O všem budete vědět dřív než ostatní. Žádné šílené spamování, slibujeme.

Odesláním emailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů .

Platební metody:
Hotově
Dobírka
Převodem
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně on-line; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.