Úspěch v airsoftové aréně vám přinese kromě strategie a pohotovosti také přesná střelba. Na pohled vypadá míření a přesné zásahy jednoduše, ale za úspěšnými trefami jsou hodiny tréninku a koncentrace. Objevte správné zásady přesné střelby a zdokonalte svou mušku tak, abyste z arény pokaždé kráčeli jako vítězové.
Zásady pro přesnou střelbu
Aby střela vždy našla ten správný cíl, dodržujte základní pravidla:
- Stabilní poloha těla i zbraně
- Seřízení mířidel
- Přesné zamíření
- Plynulý stisk spouště bez narušení zamíření
Střelba a míření je svým způsobem věda i umění zároveň. Začátky budou bolet a chvíli potrvá, než si na sebe se zbraní zvyknete. Perfektně zvládnutá technika a souznění vás dovede k pravidelným přesným zásahům.
Stabilní poloha těla i zbraně
Každá úspěšná trefa stojí na správném držení těla a zbraně. Existuje několik osvědčených střeleckých poloh.
Nakročte si proti terči a váhu rovnoměrně rozložte na obě nohy tak, aby těžiště procházelo přesně středem těla. Nepřenášejte ji na špičky ani na paty, i malé vychýlení vás může rozhodit a střela mine svůj cíl.
Správný postoj si ověříte tím, že když vás někdo lehce strčí do ramene, zůstanete stát pevně jako skála a nepohnete se.
Měli byste mít co největší kontaktní plochu se zbraní, která vám bude v ruce pevně sedět. Nesmí mít tendenci se otáčet, a dlaní svírejte celou plochu rukojeti.
Najděte si nejpohodlnější pozici, při které budete při držení pistole vynakládat nejmenší námahu. Postavte se čelem k terči v mírně rozkročeném postoji se zbraní směrem k zemi a pomalu ji zvedejte intuitivně směrem k terči.
Správně použití mířidel
Mířidla na zbrani nám umožňují lépe zamířit na cíl. Důležité je umět je správně používat. Nejdřív si mířidla správně srovnejte. Muška, zářez hledí a cíl musí být v jedné rovině.
Nikdy nebudete mít všechny tři prvky stejně zaostřené. Můžete zaostřit buď mušku nebo cíl. Při prvních střeleckých pokusech si vyzkoušejte, co vám bude lépe vyhovovat a svou techniku pak neměňte. Miřte pořád stejným stylem.
Při míření se dívejte zpříma a pořád ze stejné vzdálenosti. Když se pak celkově sladíte s celou zbraní – rukojetí, spouští i mířidly, máte vyhráno. Mířidla budete využívat intuitivně a v aréně vám to pak ušetří čas i námahu.
Pokud máte jiný typ mířidel (laser, kolimátor, dioptr), zaměřování je o dost jednodušší. I tak je potřeba praxe, abyste dokázali včas, přesně a účinně zamířit.
Přesné zamíření na cíl
Největší problém při přesném zaměřování je pohyb. Zbraň se hýbe v každé střelecké poloze. Nejstabilnější je v leže, v kleče už je to o něco horší a největší pohyb zaznamenáte vestoje.
Nikdy neomezujte pohyb násilím. K ničemu to nevede, a ještě se vyčerpáte. Začátky budou těžší a chvíli potrvá, než si najdete svůj styl. Soustředěním na cíl pohyb eliminujete, ale chce to pravidelný, nejlépe každodenní, trénink.
Nemiřte příliš dlouho. Unaví se oči i svaly, a střela bude s největší pravděpodobností nepřesná. Zhruba po 8 vteřinách už přichází nesoustředěnost. Nejdřív si zamiřte nahrubo a pak si mířidla srovnejte. Miřte spíš bodem na plochu než bodem na bod.
Jestli stojíte úplně na začátku, zvládnete bez klepání mířit asi 2 sekundy. Zlepšíte to jen tréninkem a tréninkem. Mezi střílením si dávejte přestávky. Kvůli dýchání i očím. Koukejte do dálky, oči si odpočinou.
Výstřel bez trhnutí
Trhnutí při stisku spouště může za většinu nepřesných střel. Nejtěžší je střelba jednou rukou, ale i obouruč dá pořádně zabrat. Naučte se stisknout spoušť tak, aby vaše ruka byla pevná a jistá.
Začínající střelci se většinou snaží rychle vystřelit, když dostanou mířidla do jedné roviny. Tím pádem hýbnou rukou i celou zbraní. Střela tak jde mimo a nenajde svůj cíl. Stlačujte spoušť pomalu a jistě. Díky tomu si můžete stále kontrolovat správný postoj a držení. Najděte si ten svůj správný okamžik pro výstřel a nebojte se chyb.
Správnou trefu samozřejmě také ovlivňuje odpor, délka a hladký chod ústrojí spouště. I tak je ale ta finální rána jen na vás.