Zbrojní průkaz je nezbytný pro vlastnictví určitých druhů zbraní. Jsou však zbraně spadající do jiných kategorií, nebo zbraně na které se zákon o zbraních nevztahuje. Tyto zbraně si lze pořídit bez zbrojního průkazu. Začněme kategorií D (Zbraně na které se vztahuje zákon o zbraních a pro jejichž vlastnictví je potřeba dovršení 18 let věku a býti svéprávný. Jedná se o tyto zbraně:
- historické zbraně,
- paintballové zbraně, kterými jsou plynové zbraně konstruované pro vystřelování neletální střely určené pro výcvikové, sportovní nebo rekreační účely,
- plynové zbraně nejvýše ráže 6,35 mm (Podle novely zbraní z roku 2021),
- expanzní přístroje, s výjimkou přenosných upevňovacích zařízení a jiných rázových strojů určených výhradně pro průmyslové nebo technické účely,
- znehodnocené zbraně, na které se nevztahuje přímo použitelný předpis Evropské unie40) a na kterých byly postupem podle prováděcího právního předpisu provedeny takové nevratné úpravy, které znemožňují jejich použití ke střelbě,
- zbraně, na kterých byly řezem provedeny takové úpravy, které odkrývají alespoň částečně vnitřní konstrukci zbraně,
- neaktivní torza zbraní, kterými se rozumí zbraně, které se staly trvale a nevratně nepoužitelnými ke střelbě v důsledku poškození nebo degradace takového rozsahu, že uschopnění takové zbraně ke střelbě je vyloučeno, aniž by došlo k výměně hlavních částí zbraně nebo jejich výměně, a
- neaktivní střelivo a munice
- další střelné zbraně neuvedené v kategoriích A, A-I, B, C a C-I (jde o zbytkovou položku, která se vztahuje spíše na teoretickou možnost objevení se zbraně, kterou by nebylo možné zařadit mezi zbylé kategorie zbraní C, např. vyvinutí zbraně zcela nového funkčního principu).
Bez zbrojního průkazu lze také vlastnit zbraně kategorie C-I. Na tyto zbraně se však vztahuje nutnost ohlášky na Policii České Republiky.
- zbraně zařazené do kategorie A, A-I, B nebo C, které byly znehodnoceny v souladu s přímo použitelným předpisem Evropské unie,
- expanzní zbraně, které splňují požadavky na dovolené výrobní provedení stanovené prováděcím právním předpisem,
- jednoranové nebo dvouranové palné zbraně určené pro dělené střelivo,
- palné zbraně určené pro náboje typu Flobert, náboje ráže 4 mm M20 nebo úsťovou kinetickou energií střely srovnatelné střelivo určené pro výcvik ve střelbě,
- plynové zbraně s ráží vyšší než 6,35 mm, nejde-li o paintballové zbraně,
- palné zbraně pro soupeřský systém výcviku s úsťovou energií střely nejvýše 20 J,
- signální zbraně pro použití signálních nábojů nejvýše ráže 16 mm,
- elektrický zneschopňující prostředek založený na principu střelné zbraně (taser).
Zákon o zbraních se nevztahuje na:
- mechanické zbraně (luky, samostříly);
- chladné zbraně (nože, sekery, meče, mačety, obušky apod.);
- elektrické paralyzéry;
- obranné spreje;
- střelné zbraně, které nesplňují kritéria zákona o zbraních a z důvodu nízkého výkonu či jen imitování zbraně se nejedná ani o zbraně kategorie D (hračky na kapsle, imitace a atrapy zbraní);
- doplňky a příslušenství zbraní (části zbraní, které nejsou hlavní částí zbraně, zaměřovací dalekohledy, včetně těch konstruovaných na principu noktovizorů atd.).
Pojďme se blíže podívat na flobertky
Své jméno získala flobertka od Louise Floberta, francouzského puškaře. Považuje se za tvůrce prvního využitelného náboje s okrajovým zápalem, které se do Flobertek používají.
Flobertka je velmi praktická a také spolehlivá zbraň, jejíž ovládání není vůbec těžké. Existuje ve formě revolveru, ale i ve formě pušky. Konstrukce flobertky je, stejně jako u zbraně prodejné pouze na zbrojní průkaz, zpracována velmi kvalitně. Flobertka se používá převážně k účelům výcviku a sportovní střelbě, hodí se zejména pro uživatele, kteří se střelbou začínají a chtějí atraktivní a snadno dostupnou zbraň, se kterou by mohly trénovat střelbu ve svém volném čase.
Plynovky (expanzní zbraně opatřeny přepážkou)
Jsou velmi podobné ostrým zbraním. Konstrukce plynovky ale majiteli neumožní vystřelit jiný náboj, než ten plynový. O to se postará přepážka z tvrdokovu. Používá se často k obranným účelům se slzným nebo nervově-paralytickým plynem. Také ke startovací či poplašné střelbě. K tomu se používají akustické náboje. Podle novely zákona o zbraních, která vešla v platnost 30. 1. 2021, spadají tyto zbraně pod kategorii C-I a tudíž se na ně vztahuje nutnost ohlášky. Více informací o novele zde.
Vzduchovky
Vzduchovky jsou zbraně, které můžeme vlastnit bez zbrojního průkazu, pokud jejich výkon nepřesahuje 16J. Vzduchovku vlastnili už rakousko-uherští vojáci v 18. stol., říkalo se jí taky větrovka a dnes je oblíbená hlavně díky tomu, že je tichá, lze ji používat i doma nebo na zahradě. Její střelivo (jako takové) je bezpečné, bez třaskaviny. Nejčastěji se používá pro rekreační střelbu, závodní střelbu, nebo k lovu menších škůdců.
Vzduchovky se dělí dle systému na:
Pružina – píst - Klasické zlamovací vzduchovky. Spolehlivý systém, který většina zná ze starých Slavií. Pro každý výstřel je vzduchovku třeba natáhnout, nejčastěji "zlomením".
Natlakovaný píst– Vortex – IGT – Nitro Piston. Tento systém má místo pružiny natlakovaný píst a stejně jako u systému „pružina – píst“ se natahuje / zlamuje.
Vzduchovky poháněné plynem CO2. Jako pohon jsou využívány nejčastěji 12g CO2 bombičky. Díky nim není třeba zbraň pracně natahovat a tak stačí, v závislosti na vzduchovce, jen natáhnout závěr, nebo jen zmáčknout spoušť. O samotný pohon se již postará CO2 bombička.
Vzduchovky poháněné plynem z kartuše - PCP vzduchovky, také známé jako větrovky, využívají k pohonu stlačený vzduch z vlastní kartuše. Ta se nejčastěji tlakuje z lahve, pomocí speciální pumpy, nebo kompresoru. Díky možnostem a konzistenci střelby z kartuše se jedná o nejpřesnější a také o nejvýkonnější vzduchovky vůbec.
Luky a kuše
Jak již bylo výše zmíněno, podle novely o zbraních již mechanické zbraně nespadají do kategorie D a tudíž se na ně nevztahuje zákon o zbraních. Tyto zbraně hojně používané ve středověku si svou popularitu udržely až do dnes. Je jich opět celá řada druhů a typů. V bohaté nabídce můžeme najít kuše kladkové, reflexní nebo pistolové. Používají se zejména pro rekreační, nebo závodní střelbu a také pro lov (ve státech, kde je to povoleno).
Luky jsou nejčastěji rozdělovány na reflexní a kladkové. Při koupi si luk vybíráme podle toho, zda jsme praváci či leváci a zásadní roli hraje naše výška postavy. Čím vyšší jsme, tím delší by luk měl být. Více informací, jak začít s lukostřelbou, naleznete zde.
Chladné zbraně
Mezi tyto zbraně se řadí zejména zbraně bodné, sečné a úderné. Konkrétně můžeme zmínit například nože, sekery, mačety či obušky. Tyto zbraně jsou význačné svou historií, poněvadž se řadí mezi nejstarší nástroje, kterým si člověk obstarával potravu, opracovával materiály a také se jimi bránil. Postupem času lidé na výrobu těchto zbraní používali čím dál sofistikovanější materiály a tím stoupla i jejich životnost a také účinnost. Dnešní nástroje jsou mnohdy víceúčelové a poskytují majiteli širší spektrum využití. Příkladem mohou být multifunkční nože, které v sobě skrývají mnoho nástrojů, jako jsou kleště, otvírák nebo nůžky.
Zákonem nejsou chladné zbraně nijak regulované. Osoba zletilá je tedy může nosit na veřejnosti bez omezení. V tom se od některých evropských sousedů lišíme.
Do kategorie zbraní bez zbrojního průkazu se tedy řadí opravdu pestrá škála zbraní. Ať už se rozhodnete pro flobertku, plynovou zbraň nebo kuš mějte na paměti, že abyste mohli být jejími držiteli, musíte splňovat plnoletost, svéprávnost a pravidla zacházení.