+420 774 727 554 (Po-Pá 8-15 hod.)
Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Zbraně bez zbrojního průkazu

9 minut čtení
26. Června 2018

Abyste se mohli označit za držitele zbraně, nutně nemusíte vlastnit zbrojní průkaz ani jiné povolení a zbraň není nutné registrovat. Mezi držitele zbraně se řadí i osoby, které vlastní zbraně spadající do kategorie D. O jaké zbraně se jedná? Podle Ministerstva vnitra České republiky jde mimo jiné například o:

-       historické zbraně vyrobené do konce roku 1890,

-       také zbraně typu flobertka,

-       plynové zbraně na vzduchovou kartuš, jejíž kinetická energie střely na ústí hlavně dosahuje maximálně 16 J,

-       expanzní zbraně z novovýroby opatřené přepážkou v hlavni, která brání vystřelit jiný náboj než plynový,

-       zbraně jednoranové a dvouranové s doutnákovým, kolečkovým, křesadlovým a perkusním zámkovým systémem

-       mechanické zbraně se silou větší než 150 N, jako jsou luky a kuše

-       tzv. chladné zbraně jako jsou nože, mačety či meče

-       a jiné…

Pár důležitých pravidel

K takovýmto zbraním se váže jen několik pravidel vlastnictví a zacházení. Zákazník, který by si takovouto zbraň kategorie D chtěl pořídit, musí být plnoletý a svéprávný. To je vše, co se týče vlastnictví.

Další podmínky se týkají převážně používání. Kdy a také kde můžeme zbraně kategorie D používat? Zde je pravidel a podmínek více. Střílet z těchto zbraní je povoleno pouze v určeném bezpečném prostoru, kde je zajištěn odborný dohled nebo místo musíme alespoň viditelně označit jako oblast, kde probíhá střelba. Platí to i pro paintballové a airsoftové zbraně, které se požívají převážně při zábavních hrách.

Co se týče historických zbraní a pušek se zámkovým systémem, zde je střelba povolena pouze na střelnici a svou zbraň musíte mít označenou podle zákona o ověřování střelných zbraní a střeliva. Možnou výjimku tvoří pouze divadelní představení či jiné kulturní akce, kde ale samozřejmě proběhne pouze „slepý výstřel“.

Pokud zbraň kategorie D vlastníte, nebo si ji plánujete pořídit, určitě nepodceňujte zabezpečení zbraně, abyste předešli krádeži a následného zneužití nebo ztrátě. Pokud nejde o zmíněné kulturní akce, jako jsou divadelní představení a podobně, držitel zbraně by neměl nosit zbraň viditelně.

Pojďme se blíže podívat na flobertky

Své jméno získala flobertka od Louise Floberta, francouzského puškaře. Považuje se za tvůrce prvního využitelného náboje s okrajovým zápalem, které se do Flobertek používají.

Flobertka je velmi praktická a také spolehlivá zbraň, jejíž ovládání není vůbec těžké. Existuje ve formě revolveru, ale i ve formě pušky. Konstrukce flobertky je, stejně jako u zbraně prodejné pouze na zbrojní průkaz, zpracována velmi kvalitně. Flobertka se používá převážně k účelům výcviku a sportovní střelbě, hodí se zejména pro uživatele, kteří se střelbou začínají a chtějí atraktivní a snadno dostupnou zbraň, se kterou by mohly trénovat střelbu ve svém volném čase.

Oblíbená plynovka

Oblíbená pro extrémní podobnost ostrým zbraním. Konstrukce plynovky ale majiteli neumožní vystřelit jiný náboj, než ten plynový. O to se postará přepážka z tvrdokovu. Používáme ji často k obranným účelům se slzným nebo nervově-paralytickým plynem. Také ke startovací či poplašné střelbě. K tomu se používají akustické náboje.

I plynovky si můžete pořídit ve formě pistole či revolveru. Nabídka na trhu je velice široká a je opravdu z čeho vybírat. Plynovku můžete nosit při sobě na veřejnosti. Stále ale platí, že by neměla být vidět. Určitě je vhodné si pořídit pouzdro na zbraň. Pojistíte si tím nejen bezpečnost, ale i fakt, že máte zbraň pohodlně při ruce.

Vzduchovky

Vzduchovky jsou zbraně, které můžeme vlastnit bez zbrojního průkazu, pokud jejich výkon nepřesahuje 16J. Vzduchovku vlastnili už rakousko-uherští vojáci v 18. stol., říkalo se jí taky větrovka a dnes je oblíbená hlavně díky tomu, že je tichá, lze ji používat i doma nebo na zahradě. Její střelivo je bezpečné, bez třaskaviny. Nejčastěji se používá při tréninku střelby na terč, nebo k lovu menších škůdců.

Vzduchovky se dělí dle systému na:

Pružina – píst, což je nejstarší řešení systému vzduchovky.

Natlakovaný píst– Vortex – IGT – Nitro Piston. Tento systém má místo pružiny natlakovaný píst a stejně jako u systému „pružina – píst“ je můžete natáhnout dvěma způsoby podle toho, jestli v ruce držíte vzduchovku s pevnou hlavní, nebo zalamovací vzduchovku.

Vzduchovky poháněné plynem CO2. Vzhledem k nulovému zpětnému rázu je tento systém oproti předchozím mnohem přesnější a navíc může být vzduchovka opatřena zásobníkem na více střeliva.

Vzduchovky poháněné plynem z kartuše. Určené opravdovým střelcům, kteří to myslí vážně a chtějí tu nejpřesnější zbraň. Proto jim nevadí si za tuto výhodu připlatit. Investice se ale v případě pravidelné střelby rychle vrátí.

Luky a kuše

Zbraně kategorie D v sobě skrývají také luky či kuše. Zbraně hojně používané ve středověku si svou popularitu udržely až do dnes. Je jich opět celá řada druhů a typů. V bohaté nabídce můžeme najít kuše kladkové, reflexní nebo pistolové. Používají se zejména na rekreační, sportovní terčovou nebo závodní střelbu. K jejímu původnímu účelu, což byl lov, ji už ale používat nesmíme. To stejné platí o luku.

Luk kdysi nesloužil jen jako zbraň. Rozdělával se s ním oheň, vrtaly díry. Dokonce se používal i jako hudební nástroj. Luky jsou často rozdělovány dle účelu jejich použití na cvičné, sportovní, lovecké, reflexní a také kladkové. Při koupi si luk vybíráme podle toho, zda jsme praváci či leváci a zásadní roli hraje naše výška postavy. Čím vyšší jsme, tím delší by luk měl být.

Chladné zbraně

Mezi ne se řadí zbraně bodné, sečné a úderné. Konkrétně můžeme zmínit například nože, sekery, mačety či obušky. Tyto zbraně jsou význačné svou historií, poněvadž se řadí mezi nejstarší nástroje, kterým si člověk obstarával potravu, opracovával materiály a také se jimi bránil. Postupem času lidé na výrobu těchto zbraní používali čím dál sofistikovanější materiály a tím stoupla i jejich životnost a také účinnost. Dnešní nástroje jsou mnohdy víceúčelové a poskytují majiteli širší spektrum využití. Příkladem mohou být multifunkční nože, které v sobě skrývají mnoho nástrojů, jako jsou kleště, otvírák nebo nůžky.

Zákonem nejsou chladné zbraně nijak regulované. Osoba zletilá je tedy může nosit na veřejnosti bez omezení. V tom se od našich evropských sousedů lišíme.

Do kategorie zbraní bez zbrojního průkazu se tedy řadí opravdu pestrá škála zbraní. Ať už se rozhodnete pro flobertku, plynovou zbraň nebo kuš mějte na paměti, že abyste mohli být jejími držiteli, musíte splňovat plnoletost, svéprávnost a pravidla zacházení.

 

Vzduchovka Slavia 631 cal.4,5mm

Vzduchovka Slavia 630 cal.4,5mm

Česká výroba vzduchovek je prosnulá svou kvalitou a dlouholetou životností. Model 630 je vyráběn již několik desetiletí a za tuto dobu prošel inovacemi, aby mohl konkurovat na aktuální trhu. Co zůstalo nezměněno je soustřel na terči díky ideálně zvolené síle vzduchovky.

Drážkovaná hlaveň má délku osvědčených 530 mm zajišťujících vynikající přesnost na terči. Dřevěná pažba vzduchovky Slavia 630 neporušuje tradici hranatějšího designu spodní části předpažbí pro úchop nebo spíše položení na dlaň.

Pažba je hladká s prolisem na předpažbí. Dále je vzduchoka vybavena kvalitními stavitelnými kovovými mířidly a drážkami pro montáž optiky. Standardem pro Slavie je automatické jištění spouště po zlomení hlavně a natažení vzduchovky. Samotná hlaveň je také jištěna manuálně ovládanou záskočkou. Zde také dbají na tradice a je to dobře. Celková délka vzduchovky Slavia 630 činí 1 160mm a hmotnost pak příjemných 3 000g.

 

Vyberte si z naší nabídky vzduchových pistolí!

 

Flobertka ALFA 461 černý-plast cal: 4mm Randz Long

Flobertka ALFA 461 černý plast cal: 4 mm Randz Long

Volně prodejné revolvery k výcvikovým účelům a sportovní střelbě na redukované vzdálenosti, vyrobené stejně pečlivě jako služební zbraně.

Kvalita konstrukce a zpracování je na stejné úrovni jako u zbraní na zbrojní průkaz. Celokovová konstrukce. Dřevěné střenky. Single a Double Action System.

 

Vyberte si z naší nabídky flobertek!


Související produkty

Komentáře

k produktu
Milan Derner
26. 10. 2022

Vlastním perkusní revolver, šestiranný, jako sběratelský, F.Llitpietta-Italy, Black Powder Only 44 CA. Musím být vlastníkem ZP? Děkuji

Lukáš Sojčák
31. 10. 2022

Dobrý den, pokud není znehodnocen tak ano. Jelikož je 6 raný.

Filip Hájek
22. 7. 2021

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, kde se dají sehnat vzduchovky podléhající kategorii C na ohlasku u PČR , mám ZP, ale nemůžu nikde na internetu sehnat obchod kde by se prodávaly vzduchovky s energií na ústí hlavně větší než 16 joulu... Děkuji za odpověď, hezký den

Lukáš Sojčák
23. 7. 2021

V tuto chvíli nemám v nabídce ani my. Předlokládám, že je budeme mít v nabídce, až budou (a jestli budou) zařazeny do kat. C-I - s registrací, bez zbrojního průkazu.

Martin Šmarda
18. 5. 2021

Dobrý den.

Chtěl bych se zeptat na informaci, kterou jsem nikde nenalezl.

Do jaké kateorie spadají plynové kuše / plynové harpuny?
Například tato zbraň která používá šipku navlečenou na hlaveň. Hlaveň s patronou na stlačený vzduch je tak uvnitř šípu.

Děkuji

Lukáš Sojčák
21. 5. 2021

Dobrý den, pokud střelu (šíp) pohání plyn (vzduch) jedná se podle zákona o plynovou zbraň (vzduchovku). Tam je povolen v kat. D bez zbrojního průkazu kalibr (průměr střely) do 6,35 mm a energie do 16J. Pokud je střela (šíp) většího průměru nebo dosahuje energie vyšší než 16J a to určitě dosahuje, mohlo by se jednat o zbraň kat. C na zbrojní průkaz. Otázkou je, jestli to pro jistotu úřad nezařadí do kat. nedovolených provedení zbraně, aby to nemuseli zkoumat. Takže veškeré vzduchem poháněné šípy jsou buď na zbrojní průkaz, pokud tyto zbraně prošly zkušebnou nebo nezákonné.

radek posiřil
29. 3. 2021

dobrý den, chci se zeptat zda je možné vlastnit střelnou zbraň bez prukazu? myslím tím třeba na výstavu doma? zda je to možné nebo musí být někde registrovaná?

Lukáš Sojčák
30. 3. 2021

Dobrý den, budete muset více upřesnit pojem střelná zbraň. Takto obecně může patřit do kategorie bez ZP nebo s nutností ZP a průkazu zbraně.

Vaclav
13. 3. 2021

Dobry den . Nevite jak to tedy je ci neni s dvourannym Gladiatorem ? Je perkusni , byl kategorie D a bez ZP. Je nejaka zmena , mohu ho mit ci nikoliv.Uz ho mam nekolik let a ted nikdo nevi.Dekuji za odpoved . VS

Lukáš Sojčák
15. 3. 2021

Dobrý den, pokud zbraň již vlastníte, nic se pro ni nemění. Pokud byla už jednou schávelná jako kat. D, zůstává Dčkem stále.

Filip Záhora
10. 2. 2021

Dobrý den, tak dle aktuálních informací se nejedná o dezinformaci, nýbrž fakt, že zbraně na náboje typu flobert spadají do kategorie C-1 a to bez omezení výkonu. Pokud to chápu správně, všechny ráže, tedy 4mm, 6mm i 9mm.
Předem děkuji za objasnění a váš čas.
Hezký den :)

Lukáš Sojčák
22. 2. 2021

Dobrý den, ano. Aktuálně se má situace kolem flobertových zbraní tak, že flobertové zbraně na munici 4mm M20 a výkonově srovnatelnou munici s výslednou energií nad 7,5J budou patřit do kat. C-I na ohlášku.

Miloš Pavel
27. 1. 2021

Chci se zeptat, jak to bude nově s flobertka i ráže 6mm a 9mm.Slysel jsem že už nebude regulace výkonu. Jak to tedy dude doopravdy?

Lukáš Sojčák
28. 1. 2021

Dobrý den, tato dezinformace je jistě zajímavá, ale není to pravda. Limity energií řeší jiný zákon, který se měnit nebude.

Dan
13. 1. 2021

Dobrý den, jsem majitelem plynové pistole, viděl jsem, že se k tomu musím zaregistrovat a získat licenci, je to tak? Nemohu skrýt tenhle bez licence?

Lukáš Sojčák
14. 1. 2021

Dobrý den, množí se tyto dotazy, proto jsem připravil krátký článek ohledně expanzních zbraních. Najdete ho zde.

Jan Machovec
8. 1. 2021

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jak je to s registrací plynových pistolí v roce 21, zaslechl jsem že se snad chystá nějaká novela...
Děkuji za odpověď

Lukáš Sojčák
11. 1. 2021

Ano, je to tak. Jedná se o změny v expanzních zbraních, u nás v kategorii plynové pistole a revolvery a také ve flobertkách. Zatím tedy dne 11.1.2020 máme na skladech pouze a stále jen zbraně kat. D, které i po změně zákona budou zbraně kat. D - volně prodejné, bez registrace. Poté co nový zákon začne platit. Začnou se u nás objevovat zbraně kat. CI, které bude nutné jen evidovat, bez potřeby zbrojního pasu.

Vojtěch
3. 1. 2021

Dobrý den, zajímalo by mě jaký hlasitá je flobertka (6mm a 4mm). Zdali by to na příklad mohlo vadit sousedům.
Děkuji

Lukáš Sojčák
4. 1. 2021

Dobrý den, subjektivně bych napsal, že ano. Je hlasitá.

Přidat komentář
Potřebujete poradit?

Obraťte se na našeho specialistu na zbraně.

Lukáš Sojčák
Lukáš Sojčák
+420 774 727 551 +420 558 341 801
(Po – Pá, 8 – 15 hod.)
Široká skladová zásoba
Tisíce produktů skladem
Autorizovaný servis
Záruční i pozáruční opravy
Vlastní zkušebna
Všechny zbraně oficiálně testovány
Tým profíků
Pomůžeme vám s výběrem
Rychlý kontakt

Chcete se na něco zeptat? Potřebujete s něčím poradit?
Obraťte se na nás.

+420 774 727 554
(Po-Pá 8-15 hod.)
Novinky na dostřel

Pravidelně vám budeme posílat nejžhavější novinky a akce z našeho e-shopu. O všem budete vědět dřív než ostatní. Žádné šílené spamování, slibujeme.

Odesláním emailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů .

Platební metody:
Hotově
Dobírka
Převodem
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně on-line; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.