Pro člověka je pes nejlepším přítelem. Při procházce parkem nebo ulicemi města potkáte spoustu čtyřnohých mazlíčků se svými páníčky. Ne vždy jsou ale na vodítku, a někdy se může také stát to, že na cestě bude pobíhat pejsek bez svého majitele, nebo narazíte na toulavého psa. Jak se v takové situaci zachovat a bránit se případnému útoku?
Jak pes varuje před útokem
Hranice mezi přítulným pejskem a psem, který může být nebezpečný, je tenká. Když uvidíte zježenou srst, napjaté tělo a uši a ocas v pozoru, zbystřete. Pes je připravený k útoku, a tímto postavením vás varuje, abyste se k němu nepřibližovali.
Nebezpečný je i pes, který cítí strach. Poznáte ho tak, že má přikrčené tělo, hlavu nízko u země, sklopené uši a ocas stažený mezi zadními nohami. Nepřibližujte se k němu, nedělejte prudké pohyby, nezvyšujte hlas a pomalu vycouvejte.
Největší hrozbu ale představuje pes, kterého trápí nemoc nebo je zraněný. Můžete ho znát, chcete mu pomoci, ale jeho chování neodhadnete. Zaútočit může i na svého páníčka a osoby, které dobře zná.
Kdy je pes nebezpečný
Spouštěče, které v psovi způsobí agresi:
- Když se vyleká
- Cítí nebezpečí
- Cítí se ohrožený
- Je nemocný nebo zraněný, cítí bolest
Proč pes útočí
Důvodů útoků psa je hned několik
- Narušíte jeho teritorium – vstoupili jste na území, které chrání, a vyhání vás pryč
- Rušíte ho při jídle
- Seberete mu jeho hračku
- Zahnali jste ho do rohu
- Vyprovokovali jste ho – ať už slovně, nebo drážděním
Co dělat, když se setkáte s cizím psem
Zachovejte klid a chladnou hlavu. Stůjte klidně s rukama podél těla. Když si psa nebudete všímat a nebudete se hýbat, přestanete ho zajímat. Jakmile uděláte rychlý pohyb nebo začnete utíkat, pes se může leknout, a ze strachu zaútočit.
Nedívejte se mu do očí. Pro psa je to jasná výzva k souboji, a zaútočí. Když k vám přijde, nechte si očichat ruku, a pomalu a v klidu od něj vycouvejte, nedávejte najevo strach. Vycítí ho a využije vaší slabosti.
Zkuste na psa mluvit klidným a konejšivým hlasem. Vůbec nezáleží na tom, co mu říkáte, ale jakou intonací mluvíte. Dokud nezaútočí, nikdy na něj nemluvte vysokým hlasem a nekřičte. Může si to spojit s ubližováním, a zaútočí na vás.
Cizího psa nehlaďte. Nevíte, co všechno má za sebou, a ruku si může spojit s bitím.
Co dělat, když pes zaútočí
Když nezabere ani jedna z preventivních rad, a pes i tak zaútočí, přichází čas se bránit. Tady už zvyšte hlas, a na psa zakřičte povely „Vypadni!“, „Zmiz!“, „Mazej domů!“. Někdy to ale nemusí stačit, a v takovém případě se braňte vším, co máte po ruce – kabelkou, deštníkem, obuškem, někdy může stačit i drobný kopanec. Uvědomte si ale, že chcete psa odehnat, ne mu ublížit. Používejte přiměřenou sílu. V nejnutnějším případě psovi nastříkejte pepřový sprej pepřový sprej do obličeje, nebo použijte paralyzér. Psa často vyleká i prázdný výboj do vzduchu.
Když se vám nepovede psa poslat pryč, zkuste mu dát na zakousnutí batoh, bundu nebo cokoliv jiného. A když i to selže, a pes vás srazí na zem, stočte se do klubíčka, a chraňte si břicho, obličej a důležité orgány. Když se chvíli nebudete hýbat, přestanete psa zajímat.
Setkání s cizím psem nikdy nepodceňujte. Zbytečně ho nedrážděte a věnujte mu jen minimální pozornost. Neukazujte svůj strach, a vždy buďte připraveni na možný útok.