Délka, tuhost i materiál šípu ovlivňuje přesnost střelby, stejně jako váš um a kvalita samotného luku nebo kuše.
Seznamte se s anatomií šípu
Základ tvoří tělo šípu neboli tenká trubka či tyč vyrobená z karbonu, duralu, laminátu nebo ze dřeva. Na jednom konci je opatřena končíkem zajišťujícím ukotvení na tětivě a ochranu těla šípu před zásahem dalším šípem v terči.
Na straně druhé je u některých šípů závit (insert), do kterého se upevňuje hrot. U jednoduchých dřevěných šípů je hrot napevno spojený s tělem. Stabilitu šípu během letu udržují stabilizační křidélka (letky) většinou z umělých materiálů, nebo případně z peří.
|
|
|
|
Délku šípu volte podle délky nátahu
Délku šípu vybírejte podle délky nátahu luku tak, aby se při natažení hrot nedotýkal žádné části luku. Délku nátahu změříte tak, že se postavíte rovně, předpažíte ruku, natáhnete prsty a chytnete do nich metr. Pak si změřte vzdálenost od konečků prstů po bradu a zjistíte délku šípu, jakou potřebujete.
Pokud potřebujete "střelivo" pro pistolovou kuši, šípy se nezabývejte a pořiďte si speciální šipky.
Tuhost je klíčová
Dalším důležitým parametrem je tuhost šípu (spine). Ta se vybírá podle délky šípu a síly luku nebo kuše. Silnější luky potřebují tužší šípy (nižší hodnota spine). Stejné pravidlo platí také u šípů pro kuše.
Tvrdost šípů má zásadní vliv na bezpečnost a přesnost střelby především u silných sportovních a loveckých luků. Měkký šíp (s vysokou hodnotou spine), se otře o luk, rozkmitá se a střelba bude nepřesná. Podobná situace nastává, pokud je šíp naopak příliš tuhý (nízká hodnota spine). V tom případě se od luku odrazí a rozkmitá.
S výběrem správné hodnoty spine vám pomohou tabulky výrobce vybraného šípu. V nich se pak budete orientovat podle typu luku (např. reflexní), síly luku (např. 65 lbs) a délky šípu.
Pro silnější kladkové luky i kuše obecně doporučujeme vždy karbonové šípy, protože jsou nejtužší a při střelbě ze silnějších luků se tak minimalizuje možnost rozkmitání, poškození při zasažení cíle apod. Tuhost je uvedena většinou přímo v názvu produktu, u některých duralových nebo dřevěných šípů uvedena být nemusí vůbec, ale nenechte se zmást. V popisu většinou naleznete popis se slovy, do kterých kuší / luků je šíp určen, případně se nám můžete ozvat a poradíme s výběrem. Obecně ale pro silnější kladkové luky i kuše doporučujeme šípy karbonové. U karbonových šípů se můžete setkat s tuhostí okolo 300-900. Od luků se silou 35-45lb liber doporučujeme tuhost alespoň 500-400 a od 45lb nahoru alespoň 400, ideálně okolo 300.
Na materiálu šípu záleží
Laminátové šípy
Šípy z laminátu jsou velice levné a hodí se pro začátečníky se slabšími luky o maximální síle 40 lbs.
Dřevěné šípy
Šípy ze dřeva jsou ideální pro tradiční luky a pro dobovou střelbu z luku. Dřík šípu se vyrábí z kvalitního cedrového, smrkového nebo borovicového dřeva. Hroty a končíky jsou k tělu přilepeny. K jejich výměně potřebujete speciální ořezávátko. Nevýhodou je lehká nepřesnost. Ani při nejpečlivějším třídění nejsou šípy 100% stejné. Struktura dřeva je pokaždé jiná, proto se nehodí pro sportovní střelbu.
Duralové šípy
Šípy z duralu se používají pro hobby střelbu z luku i kuše. Mají dobrou životnost i vlastnosti. Dural je slitina hliníku, mědi a dalších přísad, která se pyšní vynikající tvrdostí.
Karbonové šípy
Karbonové šípy do kuše či luku jsou dokonale rovné a velice tuhé. Mají takřka nulový průhyb. Při pokusu o ohnutí se zlomí. Na trhu najdete čistě karbonové šípy i kombinace duralu a karbonu. Šípy z karbonu se hodí pro silné sportovní a lovecké luky a kuše.
Jak kvalitní šípy kupovat
Pokud se střelbou z luku nebo kuše začínáte, pořiďte si raději víc levných šípů. Na nich si osvojíte základy střelby. Ty první pravděpodobně zničíte, protože nepovedené výstřely budou končit tam, kde nemají. S přibývajícími zkušenostmi se vyplatí investovat do kvalitnější šípů, které podpoří i přesnost vašich výstřelů.
Kolik šípů koupit
Když už máte vybráno, nabízí se otázka, kolik šípů vlastně potřebujete. Zde platí jednoduché pravidlo, čím víc jich máte, tím méně se nachodíte k terči a zpátky. Počítejte také s tím, že se vám občas nějaký ten šíp ztratí, zlomí nebo poškodí.
Co by se vám mohlo ještě hodit
Šípy jsou citlivé na vytahování z tvrdých podložek a terčů. Pokud chcete prodloužit jejich životnost, pořiďte si vytahovač šípů. Aby se vám z luku dobře střílelo, osaďte ho mířidlem, zaměřovačem a základkou šípů. K čemu jednotlivé kousky slouží, se dozvíte v článku jak vybrat základní vybavení k luku.